statystyki

Uzasadnienie wyroku TK bez nieuzasadnionej zwłoki. Przepisy nie określają terminu publikacji

autor: Piotr Szymaniak25.04.2017, 07:42; Aktualizacja: 25.04.2017, 08:24
Zgodnie z art. 108 ust. 3 o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072) TK jest obowiązany nie później niż w ciągu miesiąca od ogłoszenia orzeczenia sporządzić jego uzasadnienie w formie pisemnej

Zgodnie z art. 108 ust. 3 o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072) TK jest obowiązany nie później niż w ciągu miesiąca od ogłoszenia orzeczenia sporządzić jego uzasadnienie w formie pisemnejźródło: ShutterStock

 Trybunał Konstytucyjny opublikował wreszcie uzasadnienie do kontrowersyjnego wyroku w sprawie jeszcze bardziej kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Okazuje się, że termin nie został przekroczony, ponieważ obecnie nie ma przepisów, które by go określały.

– Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Uzasadnienie wyroku było sporządzone szybko, czekaliśmy jeszcze na wszystkie zdania odrębne. Następnie czekaliśmy na potwierdzenie odbioru wyroku z uzasadnieniem przez wnioskodawcę i uczestników postępowania. Nie mogą przecież poznawać treści uzasadnienia z gazet. Jak dostaliśmy potwierdzenia odbioru pism, wówczas natychmiast nastąpiła publikacja na stronach TK – wyjaśnia Mariusz Muszyński, sędzia sprawozdawca.

Zgodnie z art. 108 ust. 3 o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072) TK jest obowiązany nie później niż w ciągu miesiąca od ogłoszenia orzeczenia sporządzić jego uzasadnienie w formie pisemnej. Jednak ustawa milczy na temat terminów publikacji. Te do tej pory były wskazane w regulaminie. I tak np. w regulaminie z 15 września 2015 r. określono, że orzeczenie wraz z uzasadnieniem i ewentualnymi zdaniami odrębnymi podlega ogłoszeniu w ciągu 30 dni (od dnia posiedzenia niejawnego) lub trzech miesięcy (od zamknięcia rozprawy). Z tym że był to regulamin uchwalony pod rządami poprzedniej ustawy, a nowego jeszcze nie ma.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • M(2017-04-25 13:35) Zgłoś naruszenie 52

    Naprawdę, któryś z sędziów zgłaszających zdania odrębne (Wronkowska - Jaśkiewicz, Pyziak - Szafnicka, Pszczółkowski, Kieres) potrzebował ponad 30 dni na napisanie kilku stron? Jednak trochę wstyd, szanowni Państwo, takie wynagrodzenie, takie przywileje, takie tytuły naukowe. Do potencjalnych adwersarzy TK: proszę czytać ze zrozumieniem - uzasadnienie wyroku zostało sporządzone szybko, Trybunał oczekiwał na zdania odrębne, stąd m.in. zwłoka w publikacji.

    Odpowiedz
  • Bolesław Śmiały(2017-04-25 11:42) Zgłoś naruszenie 44

    I to jest właśnie ten ideał PIS jeśli chodzi o prędkość rozstrzygania spraw przez sądy. Wszyscy ci, którzy teraz narzekają na przewlekłość postępowań sądowych nie zobaczą na czym polega "dobra zmiana"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane