statystyki

Grzywnę za niestawiennictwo można uchylić

autor: Marcin Nagórek01.05.2017, 14:30
Świadek może usprawiedliwić swe niestawiennictwo.

Świadek może usprawiedliwić swe niestawiennictwo.źródło: ShutterStock

Prowadzę małą jednoosobową działalność. Postanowieniem sądu zostałem ukarany za niestawienie się na rozprawę w charakterze świadka. Muszę zapłacić 500 zł grzywny. Uważam, że niesłusznie, bo dwa dni przed sprawą złożyłem pismo w sądzie zapowiadające moją nieobecność i dodatkowo informowałem telefonicznie. Złożyłem zażalenie na postanowienie sądu, dołączyłem oświadczenie od kontrahenta, u którego wykonywałem wówczas ważną zleconą pracę. Czy jest szansa na uchylenie tej kary?

Kwestię karania świadków za niestawiennictwo na wezwanie sądu regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). W art. 274 par. 1 k.p.c. ustawodawca postanowił, że za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa – skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie. A jak wynika z art. 163 par. 1 k.p.c., jeżeli kodeks przewiduje grzywnę bez określenia jej wysokości, wymierza się ją w kwocie do trzech tysięcy złotych. Wymierzając karę, sąd działa więc w ramach pewnej uznaniowości, bowiem określono jedynie górną jej granicę. Grzywny ściąga się w drodze egzekucji sądowej na rzecz Skarbu Państwa.

Świadek może usprawiedliwić swe niestawiennictwo. Może to uczynić w ciągu tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego go na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany. Tak wynika z art. 275 k.p.c. W razie usprawiedliwienia nieobecności sąd zwolni świadka od grzywny i od przymusowego sprowadzenia. Postanowienie sądu może zapaść na posiedzeniu niejawnym.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane