Koniec z bieganiem na komisariat, by sprawdzić liczbę punktów karnych. Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia dziś wyczekiwaną od lat e-usługę, dzięki której będzie można zapoznać się z historią popełnionych wykroczeń drogowych. Punkty będzie można sprawdzić na stronie Obywatel.gov.pl.

– Aby to jednak zrobić, trzeba posiadać profil zaufany ePUAP – mówi Karol Manys, rzecznik resortu, który przypomina jednak, że od października istnieje możliwość potwierdzania profilu zaufanego bez potrzeby udawania się do urzędu. Można to zrobić także za pośrednictwem bankowości elektronicznej, choć na razie taką możliwość dają trzy banki: PKO BP, ING Bank Śląski i Millennium. – Jeszcze w tym miesiącu następny duży bank będzie oferował taką możliwość – dodaje Manys.
Kierowca, który ma profil zaufany, będzie mógł sprawdzić sumę punktów karnych, datę i miejsce popełnienia wykroczenia itp. Będzie też mógł dowiedzieć się, jaki przepis był podstawą nałożenia sankcji oraz który organ nałożył karę. Co więcej, wyszczególnione będą punkty aktywne i tymczasowe grożące kierowcy, który nie przyjął mandatu, a sąd nie wydał jeszcze wyroku w sprawie.
Jeśli ktoś nie widnieje w rejestrze, to albo punkty karne uległy przedawnieniu, ich dopuszczalny limit został przekroczony, albo kierowca stracił uprawnienia na skutek decyzji sądu czy starosty. Następną usługą uruchomioną w ramach nowego systemu CEPiK 2.0 ma być „Mój pojazd”, dzięki której będzie można sprawdzić online wszystkie informacje o danym aucie.