Nie korzystaj ze stron: e-sprawdz-punkty-karne.pl i punkty-karne.pl. Udają one serwis do sprawdzania punktów karnych, ale w rzeczywistości służą do pozyskiwania numerów telefonów, aby wysyłać płatne SMSy lub po prostu próbują wyłudzać pieniądze.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła „sprawdź punkty karne” na pierwszym miejscu ukaże się link do portalu obywatel.gov.pl czyli oficjalnej strony, na której dostępna jest nowa e-usługa. Jednak już na drugim widnieje odesłanie do adresu: e-sprawdz-punkty-karne.pl. Uwaga, strona ta służy wyłudzaniu numerów telefonów komórkowych, po to, by wysyłać na nie płatne SMSy!

„Chcesz sprawdzić swoje punkty karne online? Dobrze trafiłeś/aś! Nasz system pozwoli Ci zrobić to w zaledwie kilka sekund!” - zachęcają twórcy strony.

Niżej widnieje elektroniczny formularz, w którym proszą o podanie imienia, nazwiska, numeru prawa jazdy i daty urodzenia. Można wpisać cokolwiek, oszustom tak naprawdę chodzi o pozyskanie danych wymaganych w kolejnym formularzu czyli numeru telefonu. Nie trzeba nawet klikać na opcję potwierdzającą zapoznanie się z regulaminem – jest ona zaznaczona domyślnie. A dopiero z regulaminu możemy dowiedzieć się, że w rzeczywistości akceptujemy wysyłanie na nasz numer płatnych SMSów, których koszt wynosi ponad 18 zł. Organizatorem serwisu jest YQ XO IOJNYG Corp LLC z siedzibą w USA.

Nieco niżej, ale wciąż na pierwszej stronie wyszukiwania w Google znajduje się kolejna strona umożliwiająca jakoby sprawdzanie punktów: punkty-karne.pl. Ma ona udostępniać dostęp do serwisu e-Car „połączonego z bazą wykazu punktów karnych na obszarze krajów UE”. Twórcy tej strony już wprost żądają pieniędzy za fikcyjną usługę. Kliknięcie na przycisk „aktywacja dostępu” odsyła do serwisu płatności Dotpay. Prawdopodobnie serwis ten zorientował się, że chodzi o oszustwo, bo sam zablokował możliwość realizacji płatności.

Nie trzeba nawet klikać na opcję potwierdzającą zapoznanie się z regulaminem – jest ona zaznaczona domyślnie / Inne

Przed oszustami podszywającymi się pod oficjalny serwis ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji i policja, choć nie wskazują o jakie konkretne strony chodzi.

„Do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany (eGO), a jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest obywatel.gov.pl. Usługa nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych. Wszelkie inne strony www, które „oferują” rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie jakichkolwiek danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy” - można przeczytać w komunikacie.

Od października 2016 roku eGO można założyć także poprzez bankowe serwisy transakcyjne (w PKO Banku Polskim, Millenium, ING Banku Śląskim) oraz poprzez konto Envelo (Poczta Polska).