SN: Miasto nie musi zwracać rynkowych czynszów z odzyskanych kamienic

autor: Anna Krzyżanowska20.04.2017, 20:00
Zysk ukryty w starych murach – jak inwestować w kamienice

W ustnych motywach uchwały Sąd Najwyższy nie odpowiedział, jak jego rozstrzygnięcie będzie miało wpływ na ochronę najemców lokali znajdujących się w zreprywatyzowanych budynkachźródło: Materiały Prasowe

Właściciel zreprywatyzowanej nieruchomości nie może żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z niej od gminy (Skarbu Państwa). Tak w opinii prawników należy odczytywać wczorajszą uchwałę Sądu Najwyższego podjętą w składzie siedmiu sędziów.

Zgodnie z jej brzmieniem: „Korzystanie z nieruchomości przez posiadacza samoistnego, który oddał rzecz do używania najemcy, polega wyłączenie na pobieraniu pożytków cywilnych (art. 224 i 225 k.c.)”.

Nie jest to dobra informacja dla tych wszystkich, którzy odzyskali dekretowe nieruchomości. Oznacza bowiem uszczuplenie wysokości ich roszczeń. Dotąd mogli starać się od samorządów – w tym od stolicy – o wynagrodzenie za nawet 10-letnie bezumowne korzystanie z nieruchomości, w których umieszczono lokatorów. Jego wysokość liczona była na podstawie rynkowych czynszów. Był to spory zastrzyk gotówki. Orzecznictwo jednak nie było w tej mierze jednolite, część sądów uznawała, że m.in. od Warszawy – jako posiadacza samoistnego, który oddał lokale lokatorom w posiadanie zależne – nie można w ogóle dochodzić wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

– Powinien płacić ten, który używa rzeczy – przekonywał wczoraj przed SN radca prawny Lech Żyżylewski, pełnomocnik stolicy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane