statystyki

Pomysł na reprywatyzację przyjęty bez entuzjazmu

autor: Anna Krzyżanowska21.03.2017, 07:39; Aktualizacja: 21.03.2017, 09:15
Zdaniem zrzeszenia takie nieruchomości – o ile nie zaszły nieodwracalne skutki prawne – powinny przejść jak najszybciej na własność spadkobierców.

Zdaniem zrzeszenia takie nieruchomości – o ile nie zaszły nieodwracalne skutki prawne – powinny przejść jak najszybciej na własność spadkobierców.źródło: ShutterStock

Zagwarantowanie lokatorom możliwości dalszego mieszkania w zwracanych kamienicach nie zlikwiduje napięć i patologii. Projekt nie satysfakcjonuje ani ich, ani właścicieli.

To pierwsze komentarze, m.in. przedstawicieli środowiska lokatorskiego, które pojawiają się po wczorajszych doniesieniach DGP. Ujawniliśmy, że adwokat Piotr Andrzejewski wraz z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad projektem mającym unormować kwestię warszawskich dekretowych nieruchomości.

Kamienica z mieszkańcami

Według przygotowywanego projektu osoby fizyczne, które są spadkobiercami po właścicielach nieruchomości warszawskich, będą mogły starać się o:

● zwrot kamienic w naturze,

● odszkodowania za przejęte dekretem mienie,

● bądź też swoje roszczenia zaspokoją na podstawie bonów restytucyjnych na mienie zamienne.

Jeśli jednak zdecydują się na wariant pierwszy, a w odzyskanej nieruchomości będą legalnie mieszkać lokatorzy, niewiele będą mogli z tymi ostatnimi zrobić. Lokatorzy będą bowiem mieli prawo nadal przebywać w mieszkaniach, w których zakwaterowało ich miasto. Wszystko do czasu, aż znajdzie ono im inne lokum. W kamienicach ma też obowiązywać czynsz regulowany.

Co więcej, zasada o poszanowaniu praw lokatorów ma obowiązywać również w przypadku nieruchomości odzyskiwanych na podstawie innych rozwiązań (osoby prawne czy handlarze roszczeń nadal będą mogli ubiegać się o zwrot, ale korzystając z dotychczasowych dróg prowadzących do takiego celu).

Piotr Andrzejewski ma świadomość, że obowiązek przejmowania kamienic z lokatorami, których nie będzie można eksmitować, może zniechęcić do faktycznego odzyskiwania budynków.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pokrzywdzony(2017-03-21 10:03) Zgłoś naruszenie 11

    Co tylko ma dotyczyć Warszawy?To DYSKRYMINACJA.Dekrety Bieruta działały w całej POLSCE.SKANDAL?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane