statystyki

Koniec dyskryminacji w szeregach śledczych: Kobiety na emeryturę przejdą po ukończeniu 60. roku życia

autor: Emilia Świętochowska18.04.2017, 07:36; Aktualizacja: 18.04.2017, 09:10
Z ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych wykreślono bowiem przepis umożliwiający sędziom i śledczym przejście na wcześniejszą emeryturę.

Z ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych wykreślono bowiem przepis umożliwiający sędziom i śledczym przejście na wcześniejszą emeryturę.źródło: ShutterStock

Kolejny PiS-owski projekt zmian dotyczących wymiaru sprawiedliwości będzie miał także znaczące konsekwencje dla uprawnień i obowiązków śledczych. Przede wszystkim zakłada on, że kobiety pełniące służbę – zarówno prokuratorską, jak i sędziowską – będą mogły przejść w stan spoczynku po ukończeniu 60. roku życia. Zgodnie z obecnymi przepisami wiek emerytalny osiągają dopiero w 65. urodziny (czyli tak jak mężczyźni), mimo że zgodnie ustawą przeforsowaną pod koniec roku przez głowę państwa wszystkie pozostałe kobiety mogą odejść z pracy pięć lat wcześniej.

Ta niezgodność powstała na skutek poprawki wniesionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w czasie prac nad prezydenckim projektem. Z ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych wykreślono bowiem przepis umożliwiający sędziom i śledczym przejście na wcześniejszą emeryturę. Tym sposobem przez zwykłe niedopatrzenie legislacyjne wszyscy prokuratorzy, niezależnie od płci, którzy nie nabędą uprawnień emerytalnych przed końcem 2017 r., muszą czekać na stan spoczynku do 65. roku życia.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu zgodnie protestowały Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Przepisy zaproponowane przez PiS mają usunąć to przeoczenie. Tak jak do tej pory natomiast wniosek o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez śledczego, który osiągnie wiek emerytalny, będzie zobowiązana zaopiniować Krajowa Rada Prokuratury.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2017-04-18 11:59) Zgłoś naruszenie 120

  Szanowna Pani Premier,Szanowne PiS POsłanki i czy zgadzacie się i na to aby mężczyźni którzy utracili prace mając co najmniej 40 –może nawet z 47 letnim stażem pracy chodzili po śmietnikach tylko dlatego, że nie mają jeszcze 65r życia gdy kobieta z 25 latami pracy może odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat patrząc jak ten starszy wiekiem i stażem pracy " bidula" grzebie na coś do picia?... Czy wiek emerytalny kobiety i mężczyzny nie powinien być co najmniej równy.? ......gdzie tu jest sprawiedliwość? bo prawo już dawno to absurd.! .....Odpisała Pani rękami Naczelnik Magdaleny Ch.. że taka jest ustawa i nikt z rządu nie zamierza jej zmienić. Otóż pamięta pani ,kiedyś też ktoś uchwalił Ustawy (Norymberskie)... pozwalały zabijać także pracą innych ludzi,! Czy takie prawo niezgodne z Konstytucja RP i bezduszne można równie szanować? Co Pani na to? Czy uczciwiej jest rozdawać 500+ ,czy sprawiedliwiej jest może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewątpliwie na te pieniądze zapracowali?

  Odpowiedz
 • Robol(2017-04-18 12:28) Zgłoś naruszenie 60

  W Polsce trwa obecnie jedna wielka dyskryminacja, jedno wielkie oszustwo. . Męższczyźni jak opisuje powyzej Pan Inspektor sa najbardziej dyskryminowani a w zapewnienia Piotra Dudy juz nikt nie wierzy . Trwa gechenna setek tysięcy spracowanych ludzi w tym tych których wstecznie Ustawą o Emeryturach Pomostwoych okradziono z ich praw.

  Odpowiedz
 • Polak(2017-04-18 23:10) Zgłoś naruszenie 10

  W Polsce ustawa MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ NAWET NA NIEKORZYŚĆ OBYWATELA. I takie ustawy istnieją. Tylko jak obejmują innych to Polacy nie protestują , dopiero jak ich grupę to się oburzają. Ot, taka mentalność. Niech jezioro na górce, byle nie dotykało mnie.

  Odpowiedz
 • Zawieszona(2017-04-18 11:59) Zgłoś naruszenie 11

  A czy PIS naprawił art.25 ust.1b ustawy emerytalnej wprowadzony bez okresu przejściowego dla najsłabszych kobiet ur. w 1953 r (mundurowi dostali 12 lat) ??? Czy w Polsce ustawa może działać wstecz do 2008 r i tak bardzo dyskryminować najsłabszych ze względu na płeć i rok urodzenia ??? PIS przed wyborami obiecywał razem z Panem Prezydentem że w Polsce nie będzie ludzi dyskryminowanych I CO???Kobiety urodzone w 1953 przepracowały 35 lat i mają wymagany wiek a ich powszechne emerytury nadal są zawieszone trwa to od 2013 r.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane