statystyki

Unijny ranking z polskimi brakami: Po cichu wycofaliśmy się badania dotyczącego kondycji sądownictwa

autor: Emilia Świętochowska04.05.2017, 07:43; Aktualizacja: 04.05.2017, 09:12
Jak twierdzi Melanie Voin z Komisji Europejskiej, polski rząd nie przesłał jej w tym roku potrzebnych danych

Jak twierdzi Melanie Voin z Komisji Europejskiej, polski rząd nie przesłał jej w tym roku potrzebnych danychźródło: ShutterStock

Nasz rząd po cichu wycofał się z największego europejskiego badania dotyczącego kondycji sądownictwa w państwach UE. Bo jego zdaniem pokazuje ono zafałszowany obraz rzeczywistości.

Chodzi o unijną tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości publikowaną co roku przez Komisję Europejską. Zestawienie w sposób kompleksowy pokazuje różne aspekty funkcjonowania krajowych systemów sądowniczych: od obciążenia sędziów cywilnych i administracyjnych i tempa rozstrzygania spraw aż po sposób komunikowania się sądów z obywatelami oraz dostęp do pomocy prawnej.

Takie ujęcie pozwala porównywać efektywność i niezależność instytucji wymiaru sprawiedliwości w Europie oraz wychwytywać najlepiej sprawdzające się rozwiązania. Dane ilościowe, na podstawie których powstaje badanie, dostarczają przede wszystkim same państwa unijne. Do innych źródeł informacji wykorzystywanych przez KE należą m.in. Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ), Sieć Prezesów Sądów Najwyższych UE (NPSJC) czy Europejska Sieć Konkurencji (ECN).

W dotychczasowych edycjach rankingu Polska lokowała się w większości kategorii w gronie europejskich średniaków. Dotyczy to zwłaszcza takich kwestii, jak długość trwania postępowań cywilnych czy liczba spraw przypadających na jednego sędziego. Całkiem nieźle na tle innych państw unijnych wyglądały natomiast wskaźniki polskiego sądownictwa administracyjnego. Z drugiej strony poniżej przeciętnej wypadała sprawność sądów upadłościowych (postępowania trwają średnio blisko trzy lata), wysokość opłat sądowych czy niezależność instytucji.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Jak(2017-05-04 09:29) Zgłoś naruszenie 297

  Okazałoby się, że nasze sądownictwo jest na wysokim poziomie i miesiące nagonki zorganizowanej przez PIS poszłyby na marne. Przeciętny obywatel i tak z tego nic nie rozumie, więc lepiej po cichu wycofać się. Ot i cała prawda o PIS.

  Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowa(2017-05-04 09:36) Zgłoś naruszenie 175

  Najlepiej niech Minister Zero przeprowadzi własne badanie wykonane przez niezależną fundację partyjną i wykaże zasadność przeprowadzanych zmian w sądownictwie na przykładzie spraw wyselekcjonowanej grupy swoich partyjnych kolegów i koleżanek. Wtedy wyniki będą jedynie słuszne i najprawdziwsze, nie sztucznie rzetelne i nieprofesjonalne. Polacy nie gęsi i swój ustrój mierzyć będą swoimi wskaźnikami.

  Odpowiedz
 • hmmm(2017-05-04 09:51) Zgłoś naruszenie 619

  Zwrot "wymiar SPRAWIEDLIWOŚCI" jest chyba rodzajem słownego żartu?

  Odpowiedz
 • von der Taan(2017-05-04 12:03) Zgłoś naruszenie 629

  Pokazanie prawdy jest bardzo bolesne. Pokazanie na forum UE prawdy o naszym sądownictwie, po wyrzuceniu statystycznych "mechanizmów" pokazałoby, że jesteśmy nie w środku stawki tylko na końcu. Czy tego chcą pożyteczni idioci ? Mechanizmów kłamstwa *************** po PO/PSL. Tak to towarzystwo jechało "na statystykach", a pożyteczni idioci z Themis i IS dalej się kompromitują.

  Odpowiedz
 • OKO(2017-05-04 17:08) Zgłoś naruszenie 45

  Dzieci nie znające historii nie powinny zabierać głosu w sprawach na których się nie znają. "Po II Wojnie Światowej kiedy w Europa Zachodnia rozwijała się gospodarczo budując fabryki i autostrady,..." Otóż część zachodnia Europy skorzystała z planu Marshalla, a ta wschodnia, niestety nie. I we własnych siłach rozpoczęła ODBUDOWĘ ZNISZCZONEGO frontem II wojny światowej kraju. Cały wysiłek Narodu Polskiego został skierowany na odbudowę takich miast jak Warszawa, Poznań i inne gdzie było " morze ruin". O fabrykach nie ma co mówić bo praktycznie takich nie było, a to co zostało ZSRR potraktowało jako reperacje skutków II wojny, rozmontowywali i wywozili do swojego kraju. Za zgodą mocarstw zachodnich tereny te oddano " we władanie Stalina", nie troszcząc się o to co tu zostanie przez niego zbudowane. Tak więc Polska pod ścisłą kuratelą, nawet można rzec okupacją ZSRR nie miała szans na podobny rozwój ( patrz analogicznie NRD ) jak państwa zachodnie. A systemów sprawozdawczości " socjalistycznej" nie porównuj do tych zachodnich. Ten " socjalistyczny" nie ma nic wspólnego ze statystyką bo został stworzony na użytek wewnętrzny socjalizmu aby swoim obywatelom wykazywać wyższość działań socjalistycznych nad kapitalistycznymi bo dla porównania wykazywano iż wzrost produkcji np. traktorów z 1000 rocznie do 1200 dawał wzrost o 20% a na zachodzie wzrost z 200 000 do 200200 traktorów ro zaledwie 0,1 % wzrostu itd.itd. Zachód takiej statystyki nie prowadzi.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-05-04 14:33) Zgłoś naruszenie 311

  Po II Wojnie Światowej kiedy w Europa Zachodnia rozwijała się gospodarczo budując fabryki i autostrady, wschodnia część kontynentu skoncentrowała się na rozwoju takich metod sprawozdawczości i badań, które dowodziły niezbicie, że jej poziom rozwoju jest podobny a w wielu dziedzinach wyższy. Pomimo "zmiany ustrojowej" system "badawczy" przetrwał a nawet rozwinął się, co można było zauważyć podczas ostatnich wyborów prezydenckich które wygrał zdaniem "badaczy", już w pierwszej turze Komorowski. UE będąca od swego zarania po ogromnym wrażeniem możliwości jakie daje sprawozdawczość stworzona przez "realny socjalizm" postanowiła przeszczepić go na własne podwórko i wykorzystać do własnych celów. Zdaniem UE jest dobrze, tam gdzie ma być dobrze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane