statystyki

Sędzia może zniesławić w toku procesu

autor: Ewa Maria Radlińska22.04.2017, 07:30
Specyfika działalności procesowej oznacza prezentowanie opinii i spostrzeżeń, które mogą naruszyć dobre imię innej osoby i poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania.

Specyfika działalności procesowej oznacza prezentowanie opinii i spostrzeżeń, które mogą naruszyć dobre imię innej osoby i poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania.źródło: ShutterStock

W czasie rozprawy, w której udział biorą tylko strony, ich pełnomocnicy, sędzia i protokolant, może dojść do pomówienia.

Stan faktyczny

Pełnomocnik Z.B. – który był oskarżycielem prywatnym w innej sprawie – złożył wniosek o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi sądu rejonowego w stanie spoczynku, która miała dopuścić się zniesławienia i znieważenia go w toku postępowania. W 2015 r. wniósł do tego sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko sędzi, ponieważ rok wcześniej miała rozgłaszać informację, że pracownicy sądu boją się go, dając tym samym do zrozumienia, że Z.B. jest osobą groźną. Prowadząc postępowanie przeciwko Z.B., dawała ponoć do zrozumienia świadkom, że kiedy ten pracował w spółce, dopuszczał się przestępstw. Miała też sugerować, że napadł na spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową. Sąd apelacyjny odmówił zezwolenia na pociągnięcie sędzi do odpowiedzialności. Pełnomocnik wniósł zażalenie. Według niego zachodziło uzasadnione podejrzenie popełnienia przez sędzię przestępstwa. Wniósł o uchylenie uchwały i przekazanie sprawy sądowi apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, ewentualnie o jej zmianę i zezwolenie na pociągnięcie sędzi do odpowiedzialności karnej.

Uzasadnienie

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy zaskarżoną uchwałę sądu apelacyjnego. Wskazał, że zgodnie z art. 80 par. 2c ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2062 ze zm.) sąd dyscyplinarny wydaje uchwałę zezwalającą na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, jeżeli zachodzi dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przez niego przestępstwa. Należy przez to rozumieć sytuację, gdy zebrane dowody wskazują w sposób dostateczny, że sędziemu można postawić zarzut popełnienia przestępstwa. Nie wystarcza przypuszczenie, ale nie jest też wymagane przekonanie o winie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • EWA(2017-04-22 16:24) Zgłoś naruszenie 810

  sedzia to nie osoba , która może robic co chce!!!! nie osoba, która poslugiwac się może przestepca korumpując lub nakazując w swoich sprawach wydawac takie a nieinne niezgodne często z prawem wyroki, które porządnych ludzi szkalują i krzywdzą! NATURALNIE - SEDZIA MA MIEC ODPOWIEDZIALNOSC za czyny , za osadzenia, za to , ze jest nieukiem i nie zna """""" w dużym cudzyslowiu PRAWA !!!!! sedzia ma swiecic przykładem i sedzia musi być zdyscyplinowany - NIEMORALNYCH SEDZIOW osadzic - bez instytucji przedawnienia i ukarać dokuczliwie, żeby żaden z tych "niekaralnych" więcej nie skrzywdzil pozwanych przez przestepcow! dosyć patologii!!!!!!! - popieram Panie Ministrze!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mocke(2017-04-22 18:42) Zgłoś naruszenie 511

  Bo sędziowie to nadzwyczajna KASTA !!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aga(2017-04-23 16:55) Zgłoś naruszenie 36

  Sędziowie to osoby pozbawione poczucia prawdziwej rzeczywistości - dla nich najważniejsze są pieniądze, a nie dobro ludzi którzy przychodzą na ich sale rozpraw w celu uzyskania sprawiedliwości - oni maja w głębokim poważaniu zwykłych ludzi, a jeszcze głębiej maja pracowników z którymi codziennie musza pracować - od siebie nie wymagają już niczego, a od innych wymagają wszystkiego. Tragedia generalnie, przerażajace ze tacy ludzie decydują o losie innych ludzi...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • trafiony(2017-04-24 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  W Sadach wygrywa ten kto wiecej zapłaci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane