statystyki

Sądy na sznurku: 1 lipca 2017 r. nastąpi koniec trójpodziału władzy

autor: Piotr Mgłosiek18.04.2017, 09:13; Aktualizacja: 18.04.2017, 09:48
W projekcie nowelizacji upublicznionym na stronach Sejmu znajdują się rozwiązania żywcem przeniesione z ustawy o prokuraturze w zakresie sposobu powoływania na funkcyjne stanowiska szefów prokuratur poszczególnych szczebli.

W projekcie nowelizacji upublicznionym na stronach Sejmu znajdują się rozwiązania żywcem przeniesione z ustawy o prokuraturze w zakresie sposobu powoływania na funkcyjne stanowiska szefów prokuratur poszczególnych szczebli.źródło: ShutterStock

Jeśli do wyłącznej władzy ministra sprawiedliwości będzie należało powołanie każdego prezesa sądów powszechnych wszystkich szczebli i jego odwołanie, to wymiar sprawiedliwości zostanie całkiem podporządkowany bieżącej polityce.

Myślę, że po ubiegłotygodniowej publikacji złożonego przez posłów partii rządzącej projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych wszystko jest jasne. Żaden PR nie jest już potrzebny. Kompletnie jałowe wydają się mowy o przywracaniu sądów obywatelom, koniecznej reformie wymiaru sprawiedliwości, której domaga się naród. Kto ma większość w parlamencie, ten może sobie darować tego rodzaju komunikaty. Chodzi już tylko o monowładztwo ministra sprawiedliwości. O nieskrępowaną niczym władzę czynnego polityka nad konstytucyjną trzecią władzą.

Jeśli, jak planuje grupa posłów inicjatorów projektu, wejdzie on w życie 1 lipca 2017 r., to będzie to historyczna data końca trójpodziału władzy w Polsce.

W zdaniach tych nie ma cienia przesady. Jeśli do wyłącznej władzy ministra sprawiedliwości będzie należało powołanie każdego prezesa sądów powszechnych wszystkich szczebli i jego odwołanie w oparciu o mgliste i niedookreślone kryteria, jeśli prezesem danego sądu będzie mógł zostać również sędzia sądu niższej instancji, przy całkowicie upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa, oznacza to w praktyce podporządkowanie sądowego wymiaru sprawiedliwości bieżącej polityce.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe(2017-04-20 16:14) Zgłoś naruszenie 27

  ..........Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu . Gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli Ryzyka Procesowego.

  Odpowiedz
 • igor(2017-04-23 23:22) Zgłoś naruszenie 22

  sam tytuł artykułu to wierutna bzdura i kłamstwo. Ale kłamstwo ma krótkie nogi, pamiętajcie o tym, a los Wyborczej powinien być dla was ostrzeżeniem, bo jak się ludzie zorientują.....

  Odpowiedz
 • Wszystko przemija(2017-04-20 16:15) Zgłoś naruszenie 03

  No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane