W dalszym ciągu nie jest możliwe sprawdzenie konta kierowcy przez internet. Samo uzyskanie informacji od policjanta jest bezpłatne, lecz za zaświadczenie zapłacimy już 17 zł.

„Usługa online „Sprawdź swoje punkty karne” jest już gotowa. Jednak abyśmy mogli ci ją udostępnić, potrzebna jest zmiana przepisów. Swoje punkty karne sprawdzisz przez internet już wkrótce!”. Taka informacja wciąż znajduje się na stronie internetowej obywatel.gov.pl w zakładce „Kierowcy i pojazdy”. Nie sprawdziły się więc zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji dotyczące przyspieszenia uruchomienia platformy do sprawdzania punktów karnych. Jak informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku, nowa e-usługa zacząć miała funkcjonować w systemie ePUAP od 1 kwietnia 2017 r.

Jak informuje Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, opóźnienie wynika z powodu rozkładu prac Sejmu. System nie mógłby zostać uruchomiony bowiem bez odpowiednich przepisów wdrażających. Ostatecznie termin na start platformy ustalony został na 24 kwietnia 2017.

Reklama

Kierowca, który chciałby obecnie sprawdzić swój stan punktów karnych może tego dokonać nadal jedynie w tradycyjny sposób. Konieczne będzie więc udanie się do najbliższego komisariatu policji. Informacje o punktach karnych uzyskamy od dyżurującego policjanta bez uiszczania żadnej opłaty. Jeśli natomiast potrzebujemy zaświadczenia z informacją o liczbie punktów karnych, należy wnieść opłatę w wysokości 17 zł w urzędzie gminy (możliwy przelew na konto), na terenie której znajduje się wybrany przez nas komisariat. Dopiero po ukazaniu potwierdzenia wpłaty otrzymamy odpowiednie zaświadczenie. Warto zapamiętać, że nie jest możliwe więc zdobycie informacji o punktach karnych telefonicznie, czy za pomocą poczty elektronicznej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca który w ciągu 12 miesięcy otrzyma 24 punkty (lub więcej), straci prawo jazdy. W platformie dostępnej poprzez stronę obywatel.gov.pl, będzie można sprawdzić sumę punktów karnych, datę oraz miejsce popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, dane kierowcy czy informacje o liczbie punktów tymczasowych.