Uwłaszczenie od lipca 2017: Użytkowanie wieczyste pod mieszkaniówką przekształci się we własność

autor: Anna Krzyżanowska13.04.2017, 07:31; Aktualizacja: 13.04.2017, 09:16
Opisywany projekt pierwotnie zakładał, że przekształcenie użytkowania wieczystego we własność dotyczyć będzie właścicieli mieszkań i lokali użytkowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych

Opisywany projekt pierwotnie zakładał, że przekształcenie użytkowania wieczystego we własność dotyczyć będzie właścicieli mieszkań i lokali użytkowych znajdujących się w budynkach wielolokalowychźródło: ShutterStock

1 lipca 2017 r. ma dojść do przekształcenia z mocy prawa użytkowania wieczystego pod mieszkaniówką we własność. Taka deklaracja pada ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. I to mimo że projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów od listopada zeszłego roku tkwi na etapie prac w rządowym centrum legislacji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Krakus(2017-04-13 12:08) Zgłoś naruszenie 4010

    Dobra zmiana! Popieram!

    Odpowiedz
  • aw(2017-04-13 12:10) Zgłoś naruszenie 1714

    I nasrepnie podatek katastralny!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • madam(2017-04-13 12:36) Zgłoś naruszenie 48

    A co z działkami. Też własność?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Norton(2017-04-13 12:52) Zgłoś naruszenie 106

    A po co mi uwłaszczenie w użytkowaniu wieczystym gdy Spółdzielnia Mieszkaniowa wzięła kredyt pod Hipotekę działki. Hipoteka działki jest więc obciążona kredytem o czym spółdzielcy nawet nie wiedzą, bo cieszą się, że mają mieszkanie własnościowe z czystym kontem. Kredyt praktycznie rozpłynął się a ktoś to musi spłacić. Radzę sprawdzić hipotekę gruntową na której stoi blok aby radość nie była przedwczesna.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mural(2017-04-13 15:04) Zgłoś naruszenie 181

    Miało być od 1.01. tego roku. Spokojnie, jak podpisali Etap Legislacyjny.

    Odpowiedz
  • Ibi(2017-04-13 15:16) Zgłoś naruszenie 57

    A miejsca użytkowe- sklepy, kioski? Tylko mieszkaniówka?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • realista51(2017-04-14 08:34) Zgłoś naruszenie 1212

    ... niestety ......... to będzie początek drogi do wprowadzenia podatku katastralnego

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wyborca(2017-04-14 09:29) Zgłoś naruszenie 368

    Już kilka razy obiecywali wprowadzenie i nie wprowadzili.Może przed wyborami to zrobią i znów naobiecują.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EWA(2017-04-14 10:46) Zgłoś naruszenie 1415

    Nie podniecajcie się. To ma być dalsze płacenie opłat przez następne 20 lat. Ściema, aż oczy bolą! ....."będą zobligowani uiścić opłatę przekształceniową. Ta rozłożona ma być na 20 rat płatnych w rocznych odstępach. Ich wysokość ma być równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej 1 stycznia 2017 r. ".....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Cqn(2017-04-14 10:49) Zgłoś naruszenie 35

    A co z komercyjnymi działkami?

    Odpowiedz
  • Wyborca(2017-05-17 16:29) Zgłoś naruszenie 818

    Głosowałem na PIS, bo miała być "dobra zmiana", była "Polska w ruinie" i "damy radę". I co mam? Dali radę i zrobili "dojną zmianę" i zrujnowali Polskę (patrz: TK, sądownictwo, oświatę, wolność światopoglądową...). I jest mi teraz lepiej? Jest mi teraz tak dobrze, że dobrze mi tak...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Brunod(2017-06-05 09:35) Zgłoś naruszenie 11

    Dlaczego mając zarejestrowana działalność w moim mieszkaniu, będę musiał płacić nie 20 ale 33 lata opłatę za wykup? Czy jeżeli prowadzę działalność, to jestem gorszym obywatelem? Przecież to takie samo mieszkanie i takie samo użytkowanie wieczyste. A ze to niekonstytucyjne bo traktuje nie równo obywateli? - A komu się teraz mogę poskarżyć? Do trybunału? Prezydent podpisze wszystko!!!

    Odpowiedz
  • III(2017-06-13 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    WSZYSCY POWINNI DOSTAĆ TAKA SAMA BOINFIKATĘ ZA OPŁATE JEDNORAZOWA. A NIE ZNÓW JAKIEŚ PODZIAŁY.. GMINY TO CHARPAGONY .KONSTANCIN DAJE TYLKO -10 % ZA JEDNORAZOWĄ WPŁATE. WIĘĆ IM NIE OPŁACA SIĘ PŁACIĆ CAŁOŚCI.-BO TA FORSA I TAK BĘDZIE MIAŁA CORAZ MNIEJ NA WARTŚCI.

    Odpowiedz
  • QAAA(2017-06-13 12:38) Zgłoś naruszenie 14

    TAKA DOBRA ZMIANA ,ŻE W 2015 PiS CHCIAŁ ABY WYKUP BYŁ NA 5 RAT W ROCZNYCH ODSTĘPACH.A JAK SIĘ DORWALI DO KORYTA TO MA BYĆ 20 RAT W ROCZNYCH ODSTĘPACH.I NA DODATEK PODTRZYMUJĄ DECYZJE TK ,ZE KAŻDA GMINA SAMA USTALA % ZA BONIFIKATĘ. TAKA JEST RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA W TYM KRAJU.JEDEN BAJZEL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OLO(2017-06-13 12:42) Zgłoś naruszenie 42

    JEŻELI KTOŚ KUPIŁ DZIAŁKĘ W DZIERŻAWIE WIECZYSTEJ NA WOLNYM RYNKU /Z 2 RĘKI/ I GMINA NIE SKORZYSTAŁA Z PRAWA PIERWOKUPU TO TERAZ POWINIEN BYĆ ZWOLNIONY Z OPŁAT ZA WYKUP. PRZECIEZ CI LUDZIE KUPUJA PO RAZ DRUGI DZIAŁKE PO CENACH WOLNORYNKOWYCH. DLACZEGO NIKT NA TO NIE ZWRÓCIŁ UWAGI.KIEDY SKONCZY SIĘ TO OSZUKAŃCZE PAŃSTWO WOBEC OBYWATELI.

    Odpowiedz
  • a2222a(2017-07-01 18:22) Zgłoś naruszenie 22

    Piątek 7 lipca o godz. 15.00 przed Ministerstwem Infrastruktury w Warszawie ul. Chałubińskiego 4/6 odbędzie się protest Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE przeciw - dalszemu opóźnianiu ustawowego automatycznego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla nieruchomości mieszkaniowych - utrzymaniu przez kolejnych 20 lat haraczu w postaci opłaty rocznej wieczystego (przemianowanej na przekształceniową). Stowarzyszenie domaga się nieodpłatnego przekształcenia (czyli zrównania praw z dekretowcami) lub co najwyżej według opłaty symbolicznej (czyli według stawki 0,3%). ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU.

    Odpowiedz
  • Mouera(2017-08-21 11:04) Zgłoś naruszenie 10

    Mamy 21 sierpnia i nadal nic się nie dzieje... zapewnienia mogą sobie wsadzić...

    Odpowiedz
  • tml(2017-08-22 06:53) Zgłoś naruszenie 20

    LOBY SPÓŁDZIELCZE I INNE BLOKUJĄ USTAWĘ KTÓRA ZMIENIA SOCJALISTYCZNE PODEJŚCIE DO WŁASNOŚCI COŚ WIDAĆ RZĄD SŁABNIE .

    Odpowiedz
  • AgnieszkaP(2017-08-22 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    A co w sytuacji gdy grunt został kupiony przed wojną, a następnie "przygarniety" przez Państwo i aktualnie jest w użytkowaniu wieczystym. Czy w takiej sytuacji powinno sie wnosic opłaty?

    Odpowiedz
  • VIST(2017-10-24 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ustawa uwłaszczeniowa weszła już w życie?

    Odpowiedz