statystyki

Apel do Przyłębskiej o zwołanie zgromadzenia ogólnego sędziów TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.04.2017, 07:41; Aktualizacja: 10.04.2017, 09:23
We wniosku wskazano trzy powody zwołania ZO.

We wniosku wskazano trzy powody zwołania ZO.źródło: ShutterStock

O zwołanie zgromadzenia ogólnego sędziów TK wystąpiło do prezes trybunału siedmiu tzw. starych sędziów TK oraz Piotr Pszczółkowski. Co więcej, chcą oni, aby – „z uwagi na nadzwyczajne powody” – zaproszony został także prezydent.

USTRÓJ

We wniosku wskazano trzy powody zwołania ZO. Pierwszy to nieprawidłowe, zdaniem apelujących, kształtowanie składów orzekających, co przejawia się m.in. odbieraniem spraw poszczególnym sędziom i uniemożliwieniem im orzekania. Jak podkreślono, od początku roku 21 razy zdecydowano o przeniesieniu spraw ze składu pełnego do składów trzy- lub pięcioosobowych, co zwykle się wiązało ze zmianą sprawozdawcy. Ponadto w 84 przypadkach zmieniono sędziów orzekających w składach trzy- lub pięcioosobowych, a w tym 24 sędziów sprawozdawców. „Liczby dowodzą, że zmiany te nie są podyktowane jedynie koniecznością włączenia do orzekania nowych sędziów, którym trzeba przydzielić sprawy” – czytamy we wniosku.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane