statystyki

Samoloty dla VIP-ów: Przetargowa gra o pietruszkę, czyli umowa nie do podważenia

autor: Sławomir Wikariak05.04.2017, 20:30
dokumenty

Teoretycznie dwie firmy, które wygrały sprawę przed KIO (The Jet Business z Wielkiej Brytanii i Altenrhein Aviation AG ze Szwajcarii), mogą wystąpić do sądu odszkodowanie o utracone korzyści.źródło: ShutterStock

Wyrok w sprawie samolotów dla VIP-ów pokazuje ułomność polskich przepisów. Można wygrać sprawę i nie mieć z tego nic poza satysfakcją.

W poniedziałek Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej nie miał prawa udzielić z wolnej ręki zamówienia na dostawę trzech średnich samolotów dla VIP-ów. Nie unieważniła jednak umowy, uznając, że nie pozwalają na to przepisy.

Opiewający na ponad 2 mld zł kontrakt z The Boeing Company podpisano w piątek. Regułą jest zakaz zawierania umów do rozstrzygnięcia sprawy przed KIO, ale w nadzwyczajnych sytuacjach zamawiający może wnieść o jego uchylenie. Decyzja o uchyleniu jest podejmowana w całkowitym oderwaniu od zarzutów stawianych w odwołaniu. Decydują negatywne skutki dla interesu publicznego, jakie może spowodować niezawarcie umowy. KIO uznała, że Inspektorat Uzbrojenia udowodnił możliwość zaistnienia takich skutków, dlatego zgodziła się na zawarcie umowy.

Umowa jest zawarta i jak zapowiedziało MON, pozostanie w mocy. Mamy więc sytuację, w której firmy udowodniły przed KIO, że złamano prawo, czyli wygrały sprawę, ale jednocześnie niczego poza satysfakcją nie uzyskały. Choć art. 146 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) mówi o tym, że umowa zawarta z wolnej ręki z naruszeniem przepisów (które potwierdziło KIO) podlega unieważnieniu, to jednocześnie ust. 4 tego przepisu zabrania żądać stwierdzenia nieważności umowy przed sądami powszechnymi. Jeśli umowy nie unieważni KIO, to jest ona nie do podważenia. Jedyny wyjątek przepisy przewidziały wobec prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, który zawsze może wystąpić do sądu o unieważnienie umowy. To uprawnienie nadzwyczajne, dlatego korzysta z niego rzadko – w 2015 r. złożył do sądu dwa takie pozwy.

Teoretycznie dwie firmy, które wygrały sprawę przed KIO (The Jet Business z Wielkiej Brytanii i Altenrhein Aviation AG ze Szwajcarii), mogą wystąpić do sądu odszkodowanie o utracone korzyści.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane