statystyki

KIO: Nie było podstaw do kupowania samolotów dla VIP-ów z wolnej ręki

autor: Sławomir Wikariak04.04.2017, 07:42; Aktualizacja: 04.04.2017, 09:45
prawo, sąd

Wyrok zapadł już po zawarciu umowy z Boeingiemźródło: ShutterStock

 Umowę z Boeingiem na zakup samolotów dla VIP zawarto z naruszeniem przepisów. Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej nie miał prawa udzielić tego zamówienia z wolnej ręki – uznała wczoraj Krajowa Izba Odwoławcza.

Przypomnijmy – po unieważnionych negocjacjach na dostawę średnich samolotów dla VIP resort ogłosił, że zamierza kupić je z wolnej ręki. Decyzję tę zakwestionowały trzy firmy: The Jet Business z Wielkiej Brytanii, Altenrhein Aviation AG ze Szwajcarii oraz jedyna uczestnicząca we wcześniejszych negocjacjach firma Aerospace International Group. Odwołanie tej ostatniej spółki zostało oddalone, gdyż KIO uznała, że nie wykazała ona swego interesu. Została wykluczona z poprzednich negocjacjach, a więc i teraz nie mogłaby zdobyć zamówienia.

Odwołania pozostałych dwóch firm zostały uwzględnione w części dotyczącej zastosowania trybu wolnej ręki. Skład orzekający uznał, że nie było podstaw do skorzystania z niego. Jak poinformowała wczoraj KIO, zamawiający nie dowiódł, by dostawy mogły być świadczone przez jedną tylko firmę, czy to z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, czy też związanych z ochroną praw wyłącznych. A właśnie na te przesłanki, wskazane w art. 67 ust. 1 pkt a i b prawa zamówień publicznych powoływał się MON. Z posiadanych przez ministerstwo informacji miało wynikać, że tylko The Boeing Company posiada prawa wyłączne do dysponowania slotami produkcyjnymi samolotów Boeing B737-800.

Nie spełniono też przesłanek z art. 131h ust. 6 pkt 3 p.z.p. Przepis ten pozwala na zastosowanie wolnej ręki, gdy konieczne jest natychmiastowe udzielenie zamówienia ze względu na wyjątkową sytuację, której nie dało się przewidzieć. Prawdopodobieństwo unieważnienia wcześniejszych negocjacji było do przewidzenia, gdyż co piąte postępowanie o udzielenie zamówienia kończy się fiaskiem.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane