statystyki

Druga sprawa w historii przed TS: Emil Wąsacz na ołtarzu politycznego sporu sprzed lat

autor: Patryk Słowik03.04.2017, 07:24; Aktualizacja: 03.04.2017, 17:17
Były minister skarbu Emil Wąsacz w Sądzie Najwyższym w Warszawie

Były minister skarbu Emil Wąsacz w Sądzie Najwyższym w Warszawieźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Sprawa byłego ministra oskarżanego o nieprawidłowości przy prywatyzacji nadal w toku. Przewodniczyć najbliższemu posiedzeniu Trybunału Stanu w jego sprawie będzie prof. Małgorzata Gersdorf. A głosowanie – jak nieoficjalnie słyszymy od osób zorientowanych w sytuacji – może być bardziej polityczne niż merytoryczne.

W ostatni piątek trybunał w pięcioosobowym składzie pod przewodnictwem Jerzego Kozdronia postanowił przekazać sprawę ogółowi sędziów. Wyłoniło się bowiem istotne zagadnienie prawne, wymagające interpretacji. Trzeba ocenić, czy w ogóle wyrok może zapaść. Obrona podnosi, że sprawa przedawniła się już w 2012 r. Oskarżyciel publiczny uważa, że można wyrokować. Rzecz jest o tyle nieoczywista, że art. 23 ustawy o Trybunale Stanu (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2050), który dotyczy przerwania biegu przedawnienia, jest nieprecyzyjny. Jerzy Kozdroń, ogłaszając postanowienie, nie ukrywał zresztą, że skład orzekający jest podzielony. Przykładowo prof. Jarosław Wyrembak (zgłoszony do TS przez klub PiS) uważa, że sprawiedliwość i obowiązek uczciwego rozstrzygnięcia przeważa nad koniecznością zastosowania instytucji przedawnienia.

Eksperci natomiast zastanawiają się, czy przy ocenie prawnej sprawy Wąsacza znaczenie będzie miało to, które ugrupowania polityczne stały za wyborem konkretnych sędziów. Jeśli polityka wygrałaby z prawem, prędzej czy później były minister skarbu państwa w rządzie Jerzego Buzka usłyszałby najprawdopodobniej wyrok skazujący.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane