statystyki

Odzyskane prawo do kontroli sądowej decyzji urzędników

autor: Michał Rudy30.03.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.03.2017, 08:47
prawo

Samo sądownictwo administracyjne zostało przywrócone w Polsce dopiero na początku lat 80. ubiegłego wieku.źródło: ShutterStock

Dwuinstancyjność postępowań administracyjnych i sądowoadministracyjnych – przesada czy narzędzie realizacji prawa do dobrej administracji?

Anatole France powiedział „administracja rządzi źle, ale jej to wybaczam, ponieważ trochę rządzi”.

Artykuł 78 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Z kolei art. 176 wprowadza jednoznaczną zasadę, że postępowanie sądowe „jest co najmniej dwuinstancyjne”.

W polskim systemie prawa przedmiotowe reguły konstytucyjne znajdują swoje rozwinięcie w zasadach ogólnych postępowania administracyjnego oraz w wielu innych przepisach z zakresu tego postępowania. W szczególności kodeks postępowania administracyjnego stanowi, iż postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne, zaś decyzje, od których nie służy już odwołanie w administracyjnym toku instancji, mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności z prawem.

Prawo do odwołania


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane