statystyki

Kwaśniewski o konstytucji: Nie zrzucajmy na nią win polityków

autor: Patryk Słowik30.03.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.03.2017, 08:11
Aleksander Kwaśniewski prezydent RP w latach 1995–2005

Aleksander Kwaśniewski prezydent RP w latach 1995–2005źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

- Kierowane pod adresem konstytucji pretensje tak naprawdę w ogóle jej nie dotyczą - mówi Aleksander Kwaśniewski.

Poczuwa się pan do ojcostwa?

Tak. Wypierał się nie będę. Choć jest to specyficzny rodzaj ojcostwa – bo zbiorowe.

I zadowolony jest pan z tego 20-letniego już dziecka?

Moim zdaniem sprawuje się naprawdę dobrze.

Nie jest podatne na złe wpływy?

Ze wszystkimi ustawami – a konstytucja jest przecież ustawą zasadniczą – jest tak, że nawet nie najlepsze w rękach ludzi dobrej woli będą się sprawdzać. A nawet najwybitniejsza konstytucja wykorzystywana przez ludzi złej woli będzie do niczego. Będzie nadużywana, wykorzystywana instrumentalnie, stosowana niewłaściwie. Konstytucja jest więc narzędziem. Stwarza szansę robienia tego, co dobre. Ale bez odpowiedniego pierwiastka ludzkiego trudno wyobrazić sobie prawo, które samo w sobie się sprawdzi. Pretensje, które się pojawiają, kierowane pod adresem konstytucji, tak naprawdę w ogóle jej nie dotyczą. To przejaw hipokryzji świata politycznego. Bo jest przecież tak, że opozycja krytykuje rządzących, a gdy sama zdobywa władzę – robi dokładnie to samo. A rządzący, którzy stają się opozycją, nagle dostrzegają wiele nieprawidłowości, choć wcześniej sami się ich dopuszczali. To rak toczący nie tylko polskie życie publiczne. Tragifarsa. Mieszanie w to konstytucji jest proste, łatwo ją opluć, podeptać. Na nią zrzucić winy, które są winami polityków. Ale to nie wina konstytucji. Może być najlepsza, a i tak, gdy ktoś będzie bardzo chciał – zszarga ją.

Pomówmy o historii. Zostaje pan w 1993 r. przewodniczącym Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

Bardzo chciałem nim zostać. To było jedno z niewielu stanowisk, o które w swym życiu zabiegałem. Wiele innych bardziej dążyło do mnie niż ja do nich. A przewodniczącym komisji konstytucyjnej chciałem zostać.

Dlaczego? Dobre miejsce do startu w wyścigu prezydenckim w 1995 r.?

Uważałem po prostu, że Polska potrzebuje konstytucji. Że możemy stworzyć coś wyjątkowego. Opieranie się na miszmaszu resztek PRL-owskiej konstytucji i Małej Konstytucji to coś, co nie mogło dobrze funkcjonować. Trzeba było więc działać. A sytuacja w parlamencie po wyborach w 1993 r. ukształtowała się w taki sposób, że dostrzegłem szansę na stworzenie zupełnie nowej konstytucji – ponad podziałami.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • czytelnik(2017-03-30 13:09) Zgłoś naruszenie 52

  odezwał się obrońca konstytucji, który "zgodnie z prawem" i demokratycznie kupił mieszkanie w Warszawie za ok. 1200 zł

  Odpowiedz
 • dobra rada(2017-03-30 12:48) Zgłoś naruszenie 52

  Taaa.... kilkadziesiąt razy użyty zwrot "szczegóły ureguluje ustawa". To nie lepiej było od razu tak całą konstytucję napisać: Konstytucja. Art. 1. Szczegóły ureguluje ustawa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jest konstytucja i są Ci co na jej temat orzekają (2017-03-30 11:50) Zgłoś naruszenie 42

  ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami.§ 2. Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy: 1) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 4800zł Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- Przypominamy . Uzasadnienie Trybunału co do Konstytucyjności Ustawy o Emeryturach Pomostowych oraz o wieku Emerytalnym: ...TK .”.Osoby tak zatrudnione powinny sobie zdawać sprawę ze sposobu procedowania nowej Ustawy Pomostowej, że jest to prawo wygaszające”. --hahahaaa?....... w 1983 r ludzie którzy tak zaczynali prace w tych warunkach mieli przewidzieć że w 2008r odbędzie się taka debata nad nową Ustawą?.!!!! ….”Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".......a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-”

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane