Komornik: Nowelizacja ws. alimentów to dobry ruch rządu

25.03.2017, 07:48; Aktualizacja: 25.03.2017, 08:13
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiegać uchylaniu się od ich płacenia. Jak dowodzi resort sprawiedliwości, który zainicjował zmianę, zwiększy ona skuteczność prawa.

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiegać uchylaniu się od ich płacenia. Jak dowodzi resort sprawiedliwości, który zainicjował zmianę, zwiększy ona skuteczność prawa.źródło: ShutterStock

Nowelizacja Kodeksu karnego mająca pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu alimentów, to pierwszy krok koniecznych zmian - ocenił komornik Robert Damski z zespołu ekspertów ds. alimentów RPO i RPD. Wskazał na potrzebę utworzenia rejestru dłużników alimentacyjnych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Krzychu(2019-09-02 19:29) Zgłoś naruszenie 00

    podziwiam was że walczycie z systemem, ja też stałem się ostatnio bankomatem, kasa szła a dzieci nadal w brudnych i starych ciuchach, bez dodatkowych zajęć, nawet korepetycji. Alimenty poszły w górę a pensja mniejsza, niby inflacja dzieci starsze. Dzieci oczywiście widuję co dwa tygodnie przez 1 min bo nie chcą. Na rozprawie zeznały że jak pojadą do mnie to mama mówiła że je pobiję. Zrezygnowałem z wynajmowanego mieszkania kawalerki, wprowadziłem się do ojca 2 pokoje, śpię w salonie na kanapie. Z pracy też chyba zrezygnuję bo alimenty, dojazdy i by coś dorzucić do garnka ojca to już ponad stan. Wychodzi na to że stary ojciec mój musi utrzymywać mnie i moją żonę z dziećmi.

    Odpowiedz
  • snikiers(2017-06-01 20:11) Zgłoś naruszenie 42

    nie dawno wyszedlem z wiezienia siedzialem za alimety przez 20 miesiecy wiadomo ze kwota zadluzenia wzrosla dosc sporo nie jestem wstanie splacic tej kwoty do konca zycia .po wyjsciu z wiezienia wplacalem pieniazki do komornika okazalo sie ze te pieniazki nigdy nie wplynely na konto funduszu w zakladzie karnym tez pracowalem i tez pieniazki nie wplynely na konto funduszu .teraz pracuje na umowe o prace komornik zabiera mi 800zl na alimety a umowe mam na 2 tys brutto a alimety zasadzone sa w kwocie 1180 pytam sie za co mam wplacic te 1180zl i komornikowi 800 za co zyc zastanawia mie tylko fakt skoro sie staram splacac zadluzenie to dla czego mam isc poraz 3 do wiezienia i to jako recydywa wytlumacie mi to nie latwo bylo sie otrzasnac po odsiadce teraz mam kobiete wynajete mieszkanie wimie czego mam isc do pudla na kolejne lata moze ktos mi to wytlumaczy ???? dodam ze bylej zonie kase dawalem do reki na dzieci i zalatwila mnie jak dzieciaka i jak tu zaufac kobiecie ,,,,teraz jak jestem szczesliwy pis chce pozamykac nas w wiezieniach ale nikt sie nie zastanowil ile kosztuje wiezien jest to bagatela kwota 3200 zl ciekawe kto za to zaplaci podatnik ??????czyli wy a my tam polezymy na kolibach poopalamy sie na spacerniaku jedzenie na czas odwiedzinny i inne rozrywki nie wiem czy to dobre rozwiazanie dla podatnikow sam nim jestem wiec wiem co mowie pozdrawiam sniki

    Odpowiedz
  • Nowy(2017-06-01 16:43) Zgłoś naruszenie 30

    Super PISiarze zamykają za 3 mc na bezrobociu, nawet zasiłek dla bezrobotnych dłużej przekazywany. Naprawiają prawo tak żeby tylko kasy wyciągnąć jeszcze więcej tym razem od bezrobotnych. Za trzymanie psa na łańcuchu w tej chwili można pójść siedzieć na 3 lata, PIS pozamyka jeszcze kierowców za prowadzenie przy zatrzymanym na 3 mc prawku. Pozamykają wszystkich, w tym kraju mieszkać niedługo będą sami kryminaliści i bandyci, żeby nie iść siedzieć, trzeba będzie być posłem PIS z immunitetem :) i ja na nich głosowałem sory ale to jakaś porażka kompletna jest.

    Odpowiedz
  • Monika(2017-05-20 14:33) Zgłoś naruszenie 52

    A mój nie płaci od 10 lat, czasem rzuci 100 zł dziecku, jest bezkarny bo nie wykazuje dochodu, a apartament, najnowszy wóz i w du..ie ma system. Sąd powiedział ze co ja od niego chce jak jestem zatrudniona na dwóch etatach i dziecko ma co jeść. Ok, ale trochę mnie to kosztuje, nie uważacie? A jak wystąpiłem o realimentacje ( z 300 na 500) to wziął najlepszego prawnika w mieście i sąd uznał ze 10 skarpetek zakupionych w roku to przesada, a dziecku, które rośnie kupuje się buty 2 rozmiary większe, żeby były na dwa lata. Niezłe co?

    Odpowiedz
  • antyisla(2017-04-20 12:38) Zgłoś naruszenie 34

    ja mam ponad 300koła długu nie dlatego że ch. zemnie ojciec ale z tego ze jestem bidny, zawodu brak, pracy brak, za to mam 6 fajnych zdrowych dzieci 2dorosłych ,1 za granica ,3 nieletnia pomagam jak mogę i teraz mam kiwac??a gdzie jakas pomoc dla nas??jakj ide za praca to za minimum i to tylko na czarno bo alimenciarz z komornikiem na plecach a taki niewygodny w pracy bo za 40% pensi jak taki wyzyje będzie kradl?!a tak na koniec koszta tej całej noweli o alimentach przewyższą te całe koszta alimentów zaległych sorki za błędy ale się wkur..

    Odpowiedz
  • Piotr(2017-03-30 12:58) Zgłoś naruszenie 123

    Możecie wprowadzić nawet KARĘ ŚMIERCI. I tak nie mam z czego płacić alimentów na 3 dzieci. Pozdrawiam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tata(2017-03-28 08:58) Zgłoś naruszenie 104

    Zabrać dziecku ojca, po to aby go zmusić do płacenia okupu, a jak nie będzie mógł to zostanie wsadzony do więzienia. Porównywanie się z alimentami do inncyh krajów Europy to czyste nadużycie, w innych krajach są tabele alimentacyjne ktore wykluczają możlwości nadużyć tak jak ma to miejsce obecnie w Polsce. Ktoś zbadał dlaczego w Polsce jest taka słaba alimentacja? W Danii 88% bo jest opieka naprzemienna i jest tabela alimentacyjna. We Francji średnia wysokość zasądzonych alimentów to 150 euro, w Polsce 706zł a kwoty mieszczą się od 50zł do 10.000zł. Dlatego, że sądy mają pełną dowolność w ustalaniu kwot alimentów. Należy zrobić z tym porządek ale potrzebna jest szeroka reforma prawa rodzinnego.

    Odpowiedz
  • x(2017-03-27 18:07) Zgłoś naruszenie 168

    Dajcie wpierw ludziom prace a potem takie gadgety wprowadzajcie a nie na odwrót - większość ludzi nie jest w stanie płacić naciąganych alimentów a Śądy w ogole nie liczą się z sytuacją materialną tylko patrzą na wykształcenie - a wiadomo ze w tym biednym kraju im wyzsze tym trudniej o pracę ale wieksze alimenty z automatu !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • alimenciarz z komornikiem na karku(2017-03-27 10:33) Zgłoś naruszenie 73

    Biznes kwitnie. Teraz oprócz kosztów komornika dojdzie "dłużnikowi" 306 zł miesięcznie dla MS za obsługę opaski. Ciekawe ile kasy zostanie dla dziecka na alimenty????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anita(2017-03-26 18:27) Zgłoś naruszenie 514

    Bardzo dobry ruch rządu. Dawno powinno się dobrać alimenciarzom do *****

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Qba(2017-03-25 16:32) Zgłoś naruszenie 108

    Posłuchał komornika, pomysł nie jest Ziobry. Automatyzacja przekazywania informacji na linii ZUS-komornik też pomysł komornika, wystarczy wdrożyć i jednym ruchem skuteczność wzrośnie o paręnaście procent. Naprawdę, żeby zrobić coś dobrze czasami wystarczy po prostu posłuchać zdania komornika.

    Odpowiedz
  • bez alimentów(2017-03-25 12:34) Zgłoś naruszenie 721

    brawo Ziobro, przynajmniej tu się wykazał

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz