statystyki

W sądzie ważniejsza rzetelność niż szybkość postępowania

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.03.2017, 17:00
sąd

Konstytucja gwarantuje udział w czynnościach procesowych oraz prawo do bycia wysłuchanym przez sąd osobie, której sytuacji dotyczyć będzie decyzja sąduźródło: ShutterStock

Każdy powinien mieć prawo do tego, aby wysłuchał go sąd. Dotyczy to także osoby, która została umieszczona w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Standard ten wynika z konstytucji i jego ograniczenie nie może być uzasadnione dbałością o szybkie załatwienie sprawy.

Z tych powodów Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy kodeksu karnego wykonawczego, które nie gwarantują osobie umieszczonej w zakładzie udziału w posiedzeniu sądu w sprawie dalszego stosowania wobec niej tego środka zabezpieczającego (art. 204 par. 1 i 2 k.k.w.).

Uzasadniający wyrok sędzia sprawozdawca Piotr Pszczółkowski przypomniał, że wolność osobista to fundamentalna wolność konstytucyjna. – Stosowanie wszelkich środków ograniczających ją musi podlegać skrupulatnej kontroli sądowej – podkreślił.

Zaskarżone przepisy k.k.w. tej kontroli nie umożliwiają. Nie przewidują udziału samego zainteresowanego w posiedzeniu, podczas którego sąd z urzędu bada zasadność dalszej detencji.

Konstytucja gwarantuje udział w czynnościach procesowych oraz prawo do bycia wysłuchanym przez sąd osobie, której sytuacji dotyczyć będzie decyzja sądu. – W aktualnym stanie prawnym kwestia dalszego pobytu w zakładzie psychiatrycznym rozstrzygana jest przez sąd bez wysłuchania, a nawet bez zobaczenia osoby poddanej detencji w zakładzie – podkreślił sędzia sprawozdawca.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • taaaaaaaaaaaaaaaa(2017-03-23 23:19) Zgłoś naruszenie 37

  W sądzie ważniejsza rzetelność niż szybkość postępowania Tak. Byłem dzisiaj w SA Kraków i dwa pokemony oraz jedna sfrustrowana szpara pokazali, jacy są rzetelni. Niech ich ch… trafi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Weronika(2017-03-24 07:19) Zgłoś naruszenie 12

  Jeżeli ktoś jest nadal w ostrej psychozie - to też powinien uczestniczyć w posiedzeniu sądowym ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ?(2017-03-29 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  Zainteresowany moze byc zainteresowany w kontynuacji stosowania wobec niego srodka zabezpieczajacego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane