statystyki

Wniosek o uzasadnienie tylko do ogłoszonego wyroku

autor: Patryk Słowik25.05.2017, 07:50; Aktualizacja: 25.05.2017, 09:45
prawo, sąd

Pełnomocniczka strony zainteresowanej wydaniem uchwały z odpowiedzią twierdzącą podkreślała, że procedura cywilna operuje pojęciem dni, a nie godzin i minutźródło: ShutterStock

 Nie można wnioskować o coś w związku z wyrokiem, który jeszcze nie istnieje. Tak uznał Sąd Najwyższy w wydanej wczoraj uchwale. Sprawa była pokłosiem problemu, z którym adwokaci i radcowie prawni mają do czynienia na co dzień. Otóż ogłoszenie wyroku w jednej ze spraw zaplanowano na godz. 13:45. Pojawiło się jednak opóźnienie. Pełnomocnik jednej ze stron o godz. 14:15 zostawił w biurze podawczym wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Wyrok zaś został ogłoszony o 14:45, czyli w pół godziny po złożeniu pisma.

Powstała w związku z tym wątpliwość: czy wniosek strony o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest skuteczny, jeśli został złożony w dniu ogłoszenia wyroku, ale w chwili poprzedzającej jego ogłoszenie? W orzecznictwie od dawna bowiem nie budzi wątpliwości, że złożenie wniosku w przeddzień lub jeszcze wcześniej powoduje jego nieskuteczność. Brakowało jednak orzecznictwa odnośnie do pism złożonych w tym samym dniu, na dodatek po godzinie, w której powinno nastąpić ogłoszenie.

Pełnomocniczka strony zainteresowanej wydaniem uchwały z odpowiedzią twierdzącą podkreślała, że procedura cywilna operuje pojęciem dni, a nie godzin i minut. Ponadto, gdyby wniosek został przesłany drogą pocztową, nie byłoby problemu. Nikt bowiem nie sprawdza, czy przesyłka była nadana o godz. 8 rano, czy o godz. 20.

Sądu Najwyższego jednak ta argumentacja nie przekonała. Wskazał on, że ustawodawca w kodeksie postępowania cywilnego wielokrotnie posługuje się pojęciem chwili. I tak np. zgodnie z art. 332 par. 1 k.p.c. sąd jest związany wydanym wyrokiem od chwili jego ogłoszenia. Rygor natychmiastowej wykonalności – zgodnie z art. 336 k.p.c. – obowiązuje od chwili ogłoszenia wyroku lub postanowienia, którym go nadano, a gdy ogłoszenia nie było – od chwili podpisania sentencji orzeczenia.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik - Szczecin(2017-05-25 08:12) Zgłoś naruszenie 30

    Problem doprawdy wydumany. Uzasadnienie można skutecznie złożyć po wydaniu wyroku, a nie przed. Uchwała SN nie wprowadza tu żadnej nowości. SN prezentował takie stanowisko odkąd pamiętam. Dzięki temu, wykładnia przepisu była jasna. A sądy konsekwentnie jej przestrzegały. Chyba młodzi adw./radcowie nie do końca przykładali się do studiowania przepisów i orzecznictwa, skoro dziś powstaje taki problem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane