statystyki

Wniosek o uzasadnienie tylko do ogłoszonego wyroku

autor: Patryk Słowik25.05.2017, 07:50; Aktualizacja: 25.05.2017, 09:45
prawo, sąd

Pełnomocniczka strony zainteresowanej wydaniem uchwały z odpowiedzią twierdzącą podkreślała, że procedura cywilna operuje pojęciem dni, a nie godzin i minutźródło: ShutterStock

 Nie można wnioskować o coś w związku z wyrokiem, który jeszcze nie istnieje. Tak uznał Sąd Najwyższy w wydanej wczoraj uchwale. Sprawa była pokłosiem problemu, z którym adwokaci i radcowie prawni mają do czynienia na co dzień. Otóż ogłoszenie wyroku w jednej ze spraw zaplanowano na godz. 13:45. Pojawiło się jednak opóźnienie. Pełnomocnik jednej ze stron o godz. 14:15 zostawił w biurze podawczym wniosek o sporządzenie uzasadnienia. Wyrok zaś został ogłoszony o 14:45, czyli w pół godziny po złożeniu pisma.

Powstała w związku z tym wątpliwość: czy wniosek strony o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest skuteczny, jeśli został złożony w dniu ogłoszenia wyroku, ale w chwili poprzedzającej jego ogłoszenie? W orzecznictwie od dawna bowiem nie budzi wątpliwości, że złożenie wniosku w przeddzień lub jeszcze wcześniej powoduje jego nieskuteczność. Brakowało jednak orzecznictwa odnośnie do pism złożonych w tym samym dniu, na dodatek po godzinie, w której powinno nastąpić ogłoszenie.

Pełnomocniczka strony zainteresowanej wydaniem uchwały z odpowiedzią twierdzącą podkreślała, że procedura cywilna operuje pojęciem dni, a nie godzin i minut. Ponadto, gdyby wniosek został przesłany drogą pocztową, nie byłoby problemu. Nikt bowiem nie sprawdza, czy przesyłka była nadana o godz. 8 rano, czy o godz. 20.

Sądu Najwyższego jednak ta argumentacja nie przekonała. Wskazał on, że ustawodawca w kodeksie postępowania cywilnego wielokrotnie posługuje się pojęciem chwili. I tak np. zgodnie z art. 332 par. 1 k.p.c. sąd jest związany wydanym wyrokiem od chwili jego ogłoszenia. Rygor natychmiastowej wykonalności – zgodnie z art. 336 k.p.c. – obowiązuje od chwili ogłoszenia wyroku lub postanowienia, którym go nadano, a gdy ogłoszenia nie było – od chwili podpisania sentencji orzeczenia.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik - Szczecin(2017-05-25 08:12) Zgłoś naruszenie 30

    Problem doprawdy wydumany. Uzasadnienie można skutecznie złożyć po wydaniu wyroku, a nie przed. Uchwała SN nie wprowadza tu żadnej nowości. SN prezentował takie stanowisko odkąd pamiętam. Dzięki temu, wykładnia przepisu była jasna. A sądy konsekwentnie jej przestrzegały. Chyba młodzi adw./radcowie nie do końca przykładali się do studiowania przepisów i orzecznictwa, skoro dziś powstaje taki problem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane