statystyki

Kozera: Liczymy, że szykowana reforma obejmie również kuratelę

02.03.2017, 07:32; Aktualizacja: 02.03.2017, 07:39
prawo prawnik

Czy kuratorzy są mimowolną ofiarą gier o TK?źródło: ShutterStock

- Intencją posłów było poparcie wprowadzenia obligatoryjnych sekretariatów dla wszystkich zespołów. Dlatego ta ustawa ma dla nas ogromne znaczenie. Niemniej jednak prezydent, ze względu wyłącznie na sposób przyjęcia aktu, a nie jego treść, skierował go do TK - mów w rozmowie z DGP Grzegorz Kozera z Krajowej Rady Kuratorów.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny już po raz trzeci odwołał rozprawę w sprawie nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych, która w dodatku była... wykonaniem poprzedniego wyroku TK. Jaki problem miała załatwić ta ustawa?

W grudniu 2014 r. TK zakwestionował przepisy rozporządzenia, które m.in. dawały kierownikom zespołów kuratorskich możliwość dokonywania kategoryzacji skazanych. Ani z przepisów ustawy o kuratorach, ani z kodeksu karnego wykonawczego takie uprawnienia nie wynikały. Dlatego Trybunał uznał m.in., że przepisy, które ingerują w zakres konstytucyjnie chronionych praw obywateli, zostały wydane bez upoważnienie ustawowego. By uczynić zadość temu orzeczeniu, przepisy te znalazły się w znowelizowanym kodeksie karnym wykonawczym, jednak ustawodawca uznał, że wymagają one również dokonania zmian w ustawie o kuratorach sądowych i przygotowana została nowelizacja w tym zakresie. Przy okazji ustawodawca zamierzał usprawnić działania wymiaru sprawiedliwości poprzez zapewnienie kuratorom wystarczającej obsługi biurowej.

Chodziło o to, by kuratorzy mogli skupić się na pracy z nadzorowanymi i dozorowanymi zamiast na czynnościach biurowych. O ile jednak Sejm wprowadził konieczność tworzenia sekretariatów, to Senat przyjął poprawkę, by obligatoryjnie zapewniać je wyłącznie zespołom liczącym co najmniej 10 kuratorów. Problem dotyczył 217 zespołów nieposiadających stałej obsługi biurowej, a poprawka Senatu niczego nie rozwiązywała, bo zespoły średnio liczą po 6–7 osób. Jednak wskutek błędu proceduralnego marszałek Kidawy-Błońskiej Sejm zamiast poprawkę odrzucić, przyjął ją.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane