Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. Co grozi kierowcy?

27.02.2017, 07:00; Aktualizacja: 27.02.2017, 13:52
W 2016 roku policjanci ujawnili 25 657 czynów określonych w art. 94§1 KW i 10 616 czynów określonych w art. 180a KK.

W 2016 roku policjanci ujawnili 25 657 czynów określonych w art. 94§1 KW i 10 616 czynów określonych w art. 180a KK.źródło: ShutterStock

Prowadzenie samochodu bez zdanego egzaminu na prawo jazdy może wiązać się z przykrymi dla nas konsekwencjami. Grzywna za brak odpowiednich uprawnień wynieść może nawet 5 tys. zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • kierowca(2017-02-27 11:14) Zgłoś naruszenie 536

    Kierujący, który na polecenie funkcjonariusza nie przedstawi prawa jazdy, zostanie ukarany mandatem w wysokości 50 zł.Po co więc jest centralna ewidencja kierowców i pojazdów do której Policja ma dostęp?W prowadzając tą ewidencje trąbiono,że posiadanie prawa jazdy w czasie jazdy będzie zbędne.Czy chodziło tylko o to by wdać ogromne pieniądze???????

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Z 25(2017-02-27 14:59) Zgłoś naruszenie 4218

    Dlaczego 5 tysięcy za co ,to ma być przestępstwo.Smiechu warte

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Z25(2017-02-27 15:04) Zgłoś naruszenie 3712

    Krajem rządzą warchoły dlatego tak jest.

    Odpowiedz
  • Bartosz(2017-09-04 08:00) Zgłoś naruszenie 2612

    Ja już rok jeżdżę bez i jeszcze mnie nie złapali.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dziadek(2017-02-27 08:55) Zgłoś naruszenie 2613

    "Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy" czy też "Prowadzenie pojazdu przez osobę, która nigdy nie posiadała uprawnień do kierowania" ????!!!! podążając logika tytułu to przypomina się literalne zastosowanie przez policjantów przepisów o prowadzeniu pojazdu w stanie po spożyciu no i skazano onegdaj wypitego gościa co prowadził rower ale nim nie jechał tylko pchał - fakt trzymając za kierownicę. podobnie tutaj - 5000 za brak prawa jazdy przy sobie także może być odczytane jako jazda bez uprawnień. no cóż statystyka dzięki temu wykaże jacy to fe są kierujący. ale budżet za to jakby zyskiwał.

    Odpowiedz
  • tygrys(2017-09-06 10:02) Zgłoś naruszenie 193

    Powiem krótko kupie sobie konia i bryczkę i mam w d.... przepisy ha ha . a nie to na oklep bo nie muszę zdawac głupich pytan typu jaką wielkosc ma tablica rejestracyjna auta Parodia i jeszcze z 3000 innych głupot za które ktos wziął kase pozdrawiam .

    Odpowiedz
  • Grzegorz.(2017-05-03 12:37) Zgłoś naruszenie 1311

    A co jak okres zakazu mi sie skonczyl i nie idac na egzaminy sprawdzajace - wsiadam i jade ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • paionk(2017-03-14 23:38) Zgłoś naruszenie 1115

    jakby chcieli ścigać i kasę brać to by się wzieli za ubera, setki kierowców wożą ludzi bez licencji

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mariusz k(2017-11-04 07:30) Zgłoś naruszenie 71

    Ja to 12 lat jeździłem bez prawka , i żadnych wypatrywać nie miałem aż mi samochód zabrali na parki po złości 1300zl musiałem zapłacić za odebranie a Alto było warte 700zl , i już 2 lata nie jeżdżę . Ale żnUW zaczynam

    Odpowiedz
  • xxx(2017-06-06 13:06) Zgłoś naruszenie 77

    Trzeba zdać egzamin nie będzie problemu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • adam(2017-02-27 15:45) Zgłoś naruszenie 53

    Polecam ciekawe artykuły: http://poleccosdobrego.blogspot.com/

    Odpowiedz
  • FMX(2017-06-06 05:47) Zgłoś naruszenie 54

    Kupię prawko,nie mam czasu zdawać...Robię za granicą i nigdy nie wiem kiedy będę w kraju a jak jestem to na niedziele i święta więc jak mam się umówić na egzamin???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • alan(2017-10-25 18:37) Zgłoś naruszenie 40

    nie rozumiem jednego osoba która nie miała nigdy uprawnień nie zna przepisów dostaje mandat do 5tyś a ja miałem prawo jazdy przez 14 lat które mi odebrano na dwa lata z mojej winy i po upływie kary grozi do trzech lat więzienia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MMM(2017-09-14 18:34) Zgłoś naruszenie 43

    Znacznie surowsze konsekwencje prawne poniesie osoba, w stosunku do której została wydana decyzja właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Czyn ten stanowi bowiem przestępstwo określone w art. 180a Kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. .... CO ZA BZURA... AUTOR NEI WIE A PISZE.. ZA TAKIE COS JEST 500ZŁ MANDAT.. ALBO SPRAWA DO SĄDU.. A TAM DOSTAJE SIĘ GRZYWNĘ I WTEDY JESLI SĄD WYDA ZAKAZ JAZDY NA NP 2 LATA TO JESLI W TYM CZASIE ZOSTANIE SIĘ ZŁAPANYM TO JEST TO PRZESTĘPSTWO...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • FURMAN(2018-01-23 21:58) Zgłoś naruszenie 30

    Najlepiej podrużować FURMANKĄ albo ROWEREM

    Odpowiedz
  • rafal(2017-07-26 16:07) Zgłoś naruszenie 22

    mogo odcholowac samochud za jazde bez prawa jazdy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • X(2017-12-24 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    A jak zakaz sie zkończył wiele lat temu to co groźi za jazdę bez uprawnień?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bzyy(2017-12-16 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    a co jest w takim przypadku jak zdalem egzamin kontrolny ale nie wyrobilem dokumentu, bo posiadalem na wszystkie kategorie. tzn zdalem egzamin kontrolny na b a nie zdalem na wyzsza kategorie

    Odpowiedz