Krajowa Rada Sądownictwa nie posiada kompetencji do komentowania legalnych działań prokuratury - oświadczyła we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik po posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

Oświadczenie jest reakcją na stanowisko KRS ws. zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury. Według KRS w ostatnim czasie nasilają się "działania jednostek prokuratury, w oczywisty i nieuprawniony sposób wywierające wpływ na niezawisłość sędziowską". Za "nielegalny środek nacisku na sędziów" KRS uznała np. zapowiedź prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęcia śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez stołeczny sąd w sprawie Arkadiusza Ł., ps. Hoss.

We wtorkowej uchwale Krajowej Rady Prokuratorów podkreślono, że stanowisko KRS "podważa zasady legalizmu i równości wobec prawa, stanowiące fundamenty sprawiedliwego procesu karnego, bez których nie może prawidłowo funkcjonować demokratyczne państwo prawne".

"Stanowisko KRS z 10 lutego 2017 r. tym bardziej dziwi Krajową Radę Prokuratorów, że nie znajduje ono umocowania w katalogu uprawnień tego organu, a ingeruje ono w czynności prokuratury, której zdaniem jest ściganie przestępstw" - powiedziała Bialik.

Jak dodała "KRS nie posiada kompetencji w tym zakresie i nie powinna komentować legalnych działań organu, którego obowiązkiem jest zebranie dowodów wskazujących na popełnienie przestępstw i spowodowanie pociągnięcia sprawców tych przestępstw do odpowiedzialności karnej".