Ustawy komornicze: Długa lista niedoróbek i błędów

autor: Rafał Fronczek14.02.2017, 07:56; Aktualizacja: 14.02.2017, 09:41
prawo

Warto przedstawić uwagi zgłoszone w ramach uzgodnień międzyresortowych, które trudno zakwalifikować jako nieobiektywneźródło: ShutterStock

Po dwóch miesiącach konsultacji projektów ustaw komorniczych, które mają uregulować status zawodu komornika na wiele lat, jasno widać, że zaproponowane rozwiązania mogą być jedynie punktem wyjścia do prac nad stworzeniem nowego, porządnego aktu. Poważne zastrzeżenia zgłosiły bowiem niemal wszystkie kluczowe organy państwa: Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rządowe Centrum Legislacji, Prokuratoria Generalna, GIODO, a nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ostrzegaliśmy przed zagrożeniami. Nie trzeba było długo czekać, by przekonać się, że nie są to wyłącznie obawy naszego środowiska. Ponieważ argumenty komorników sądowych i organizacji skupiających wierzycieli, dotyczące kluczowych propozycji, były w mediach prezentowane, warto przedstawić w skrócie uwagi zgłoszone w ramach uzgodnień międzyresortowych, które trudno zakwalifikować jako nieobiektywne.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów jednoznacznie stwierdziło, wbrew założeniom autorów, że wprowadzenie quasi- pracowniczego statusu komornika sądowego oraz ustanowienie opłat dochodem budżetowym nie wpłynie na ocenę skutków podatkowych czynności dokonywanych przez komorników sądowych. Oznacza to, że komornicy nadal będą traktowani jako podatnicy VAT. Ponadto zwrócono uwagę, że ze względu na potencjalne koszty wdrożenia i stosowania projektowanych regulacji dla budżetu państwa konieczna jest ponowna analiza proponowanych rozwiązań pod względem ich zasadności i celowości oraz możliwości wykonywania nowych zadań w ramach posiadanych przez dysponentów środków finansowych. MRiF podniosło, że nie oszacowano wydatków związanych z wejściem w życie projektowanych przepisów, a modyfikacja prawa wyboru może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność między komornikami, oraz że nie określono wpływu regulacji na sytuację wierzycieli egzekwujących swoje roszczenia, jak również tego, czy zmiany nie wywołają niezamierzonych negatywnych skutków. Wskazując na zagrożenie dla istnienia małych kancelarii na wschodzie kraju, podkreślono, że należy ocenić ryzyko obniżenia rentowności kancelarii komorniczych w poszczególnych regionach Polski i ewentualną skalę tego zjawiska. Trzeba też przedstawić dane dotyczące przewidywanego wpływu regulacji na efektywność egzekucji.

Za niedostateczną uznała ocenę skutków regulacji Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zaleciła ona uzupełnienie uzasadnienia projektu o wpływ rozwiązań na sytuację wierzycieli, w szczególności w kontekście ograniczenia możliwości wyboru komornika, skutków zmiany zasad pobierania opłat egzekucyjnych czy wpływu na przychody kancelarii oraz dochody budżetu. W jej ocenie zabrakło też oszacowania kosztów wytworzenia i utrzymania systemu teleinformatycznego do prowadzenia akt, zaprezentowania skutków dostosowania działalności komorników do przepisów ustawy oraz wskazania, czy zostały przeprowadzone pogłębione konsultacje publiczne w zakresie projektowanych zmian.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jarek(2017-02-14 22:21) Zgłoś naruszenie 55

    " Coby tu panowie jeszcze spie-yć? coby tu spei-yć?"

    Odpowiedz
  • Luk(2017-02-14 13:17) Zgłoś naruszenie 107

    Po zaangażowaniu w kwestie "komornicze" wnoszę, że autorem tego gniota jest wiceminister Jaki, wybitny prawnik po politologii (oczywiście ukończonej zaocznie).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane