statystyki

Integracja dzieci z mniejszości ponad swobodą wyznawania religii

autor: Aleksandra Gliszczyńska-Grabias07.02.2017, 09:25; Aktualizacja: 07.02.2017, 11:47

 Skargę na ograniczenie ich wolności religijnej (gwarantowanej w art. 9 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) w sprawie Osmanoglu i Sehabat Kocabaş p. Szwajcarii złożyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rodzice – osoby pochodzenia tureckiego, wyznające islam – niegodzący się ze względów religijnych na udział córek w obowiązkowych koedukacyjnych zajęciach z nauki pływania.

Mimo upomnień, rozmów, prób mediacji i innych wysiłków podejmowanych ze strony władz szkolnych, a następnie organów kontrolnych, skarżący notorycznie nie pozwalali córkom na udział w tych zajęciach, co doprowadziło do nałożenia kar grzywny za niewykonanie obowiązków rodzicielskich w zakresie dopełnienia obowiązku szkolnego. Próby wniesienia skargi przed sądami szwajcarskimi zakończyły się uznaniem, że nie doszło do arbitralnego naruszenia wolności religijnej skarżących.

W Strasburgu skarżący przekonywali, iż udział ich córek w tego rodzaju zajęciach jest pogwałceniem ich wolności wychowania dzieci zgodnie z wymogami własnej religii. Z kolei strona rządowa wskazywała, że uczyniono wiele na rzecz zapewnienia, aby uczennice mogły uczestniczyć w zajęciach na specjalnych zasadach, czyli m.in. zakładać burkini (specjalny strój kąpielowy) i przebierać się w oddzielnych miejscach. Rodzice mieli dostęp do materiałów informacyjnych o problematycznych aspektach godzenia zasad religijnych z wymogami środowiska szkolnego. Wskazywano również, że dzieci nie weszły jeszcze w okres dojrzewania, a kary, które spotkały ich rodziców, były stosunkowo łagodne, mimo że mieli oni pełną świadomość konsekwencji swego postępowania.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane