statystyki

Integracja dzieci z mniejszości ponad swobodą wyznawania religii

autor: Aleksandra Gliszczyńska-Grabias07.02.2017, 09:25; Aktualizacja: 07.02.2017, 11:47

 Skargę na ograniczenie ich wolności religijnej (gwarantowanej w art. 9 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) w sprawie Osmanoglu i Sehabat Kocabaş p. Szwajcarii złożyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rodzice – osoby pochodzenia tureckiego, wyznające islam – niegodzący się ze względów religijnych na udział córek w obowiązkowych koedukacyjnych zajęciach z nauki pływania.

Mimo upomnień, rozmów, prób mediacji i innych wysiłków podejmowanych ze strony władz szkolnych, a następnie organów kontrolnych, skarżący notorycznie nie pozwalali córkom na udział w tych zajęciach, co doprowadziło do nałożenia kar grzywny za niewykonanie obowiązków rodzicielskich w zakresie dopełnienia obowiązku szkolnego. Próby wniesienia skargi przed sądami szwajcarskimi zakończyły się uznaniem, że nie doszło do arbitralnego naruszenia wolności religijnej skarżących.

W Strasburgu skarżący przekonywali, iż udział ich córek w tego rodzaju zajęciach jest pogwałceniem ich wolności wychowania dzieci zgodnie z wymogami własnej religii. Z kolei strona rządowa wskazywała, że uczyniono wiele na rzecz zapewnienia, aby uczennice mogły uczestniczyć w zajęciach na specjalnych zasadach, czyli m.in. zakładać burkini (specjalny strój kąpielowy) i przebierać się w oddzielnych miejscach. Rodzice mieli dostęp do materiałów informacyjnych o problematycznych aspektach godzenia zasad religijnych z wymogami środowiska szkolnego. Wskazywano również, że dzieci nie weszły jeszcze w okres dojrzewania, a kary, które spotkały ich rodziców, były stosunkowo łagodne, mimo że mieli oni pełną świadomość konsekwencji swego postępowania.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane