statystyki

Big Data wymaga szczególnej dbałości o ochronę prywatności

autor: Emilia Świętochowska01.02.2017, 07:27; Aktualizacja: 01.02.2017, 08:39
Big Data, internet, technologie

Eksperci kładą szczególny nacisk na potrzebę uwzględniania zagrożeń dla prywatności już na etapie tworzenia rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie Big Dataźródło: ShutterStock

Zastosowanie tradycyjnych zasad ochrony danych osobowych może okazać się znacznie trudniejsze w przypadku skomplikowanych technologicznie, zautomatyzowanych zbiorów informacji.

Administratorzy powinni więc umieć zagwarantować, że efekty ich analizy nie prowadzą do wykluczenia określonych grup konsumentów ani nie naruszają prawa do prywatności. Dlatego też warto, aby przed wykorzystaniem Big Data na szeroką skalę przeprowadzali symulacje, które pozwolą ocenić potencjalne zagrożenia.

To jedna ze wskazówek, która znalazła się w wydanym właśnie przez Radę Europy zbiorze wytycznych dotyczących ochrony prywatności w kontekście przetwarzania i analizy wielkich zbiorów danych. Mają one podpowiedzieć administratorom, jak postępować z Big Data bez narażania się na zarzut dyskryminacji konsumentów, którzy mają niepożądany profil (poprzez np. wyższe opłaty za usługi).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane