statystyki

Adwokatura: Dyscyplinarki za brak szkoleń, czyli Sąd Najwyższy zmienia zdanie

autor: Radosław Baszuk25.01.2017, 07:19; Aktualizacja: 25.01.2017, 10:10
prawnik; adwokat

Prawo o adwokaturze nie formułuje obowiązku zawodowego adwokata polegającego na udziale w doskonaleniu zawodowym organizowanym lub legitymizowanym przez władze samorządowe, rozliczanym na zasadach i w formach enumeratywnie przez nie wskazanychźródło: ShutterStock

W postanowieniu z 13 grudnia 2016 r. Sąd Najwyższy uznał, iż uchylanie się adwokata od realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego może stanowić przewinienie dyscyplinarne (SDI 60/16).

Sąd wskazał, że jednym z ustawowych zadań samorządu zawodowego jest doskonalenie zawodowe adwokatów. Odrzucił założenie, że realizacja zadań nakładanych na samorząd zawodowy nie musi rodzić po stronie jego członków odpo wiadających zadaniom obowiązków. Brak takiego powiązania czyniłby, w ocenie SN, iluzorycznym sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Będąc odpowiedzialnym za doskonalenie zawodowe swoich członków, samorząd musi mu nadać formę na tyle zorganizowaną i sformalizowaną, aby dało się kontrolować realizację tego obowiązku.

Kierunek rozstrzygnięcia zaprezentowany w postanowieniu SN odbiega w sposób zasadniczy od poglądu wyrażonego w wyroku z 15 października 2014 r. (SDI 32/14). Wówczas, odwołując się do konstytucyjnego zakazu zmuszania kogokolwiek do zachowań, których ustawa nie nakazuje, SN uznał, że nałożenie obowiązku szkolenia zawodowego obwarowanego sankcją dyscyplinarną o charakterze publicznoprawnym powinno mieć podstawę ustawową i nie może odbywać się z pogwałceniem ogólnych zasad odpowiedzialności o charakterze represyjnym.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • mmm(2017-01-25 15:02) Zgłoś naruszenie 20

  Co mądra głowa to inny punkt widzenia. A pewność prawa? Panie, pewność prawa to ja mam głęboko w 4 literach. Liczy się moje zdanie i moja argumentacja. No a co z argumentacją innych? Nie wiem i nie chcę wiedzieć. Nie widzę. Jej po prostu nie ma.

  Odpowiedz
 • wjw(2017-01-25 14:22) Zgłoś naruszenie 10

  Czyli od sasa do lasa... Ale SN wolno.

  Odpowiedz
 • Alois Hudal(2017-01-25 20:24) Zgłoś naruszenie 00

  To jest błaha sprawa. Gorzej, że w poważnych tematach panuje taka sama dowolność w orzecznictwie SN.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane