statystyki

W TK ważne ustawy rozpozna skład wymarzony dla PiS

autor: Sławomir Wikariak, Małgorzata Kryszkiewicz23.01.2017, 07:44; Aktualizacja: 23.01.2017, 07:50
Eksperci przyznają, że pod kątem zgodności z literą prawa trudno cokolwiek zarzucić zarządzeniom prezes Przyłębskiej.

Eksperci przyznają, że pod kątem zgodności z literą prawa trudno cokolwiek zarzucić zarządzeniom prezes Przyłębskiej.źródło: Wikimedia Commons

W niemal wszystkich składach ukształtowanych na nowo przez prezes Julię Przyłębską większość mają sędziowie TK wybrani przez Sejm obecnej kadencji.

Pretekstem do dokonania przetasowań w ustalonych już składach stały się nowe przepisy nakazujące włączenie do orzekania tych sędziów TK, których status – na podstawie orzecznictwa trybunału – kwestionował poprzedni prezes TK Andrzej Rzepliński. Julia Przyłębska, powołując się m.in. na art. 5 ustawy o statusie sędziów TK (Dz.U. z 2016 r. poz. 2073), wydała jak do tej pory cztery zarządzenia w sprawie zmiany składu orzekającego. Przepis ten stanowi, że stosunek służbowy sędziego trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia natomiast, po złożeniu ślubowania, ma się niezwłocznie stawić w TK w celu podjęcia obowiązków, a prezes przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające mu wypełnianie tych obowiązków.

Problem jednak w tym, że na skutek decyzji prezes Przyłębskiej większość w składach orzekających będą mieli sędziowie wybrani przez PiS. A niektóre z tych postanowień dotyczą spraw o wydźwięku politycznym. Dla przykładu można podać postępowanie zainicjowane wnioskiem senatorów PO, w którym kwestionują oni przepisy regulujące tryb powoływania i odwoływania członków zarządu Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W tym przypadku bowiem w składzie orzekającym znalazł się tylko jeden sędzia nie wybrany przez PiS – Leon Kieres. Będzie on pełnił funkcję przewodniczącego, natomiast sprawozdawcą został Mariusz Muszyński.

Najbardziej „prorządowy” jest jednak skład wyznaczony na nowo przez prezes Przyłębską do rozpatrzenia postępowania zainicjowanego przez m.in. Radę Powiatu Opolskiego. W sprawie tej chodzi o zbadanie przez TK przepisów m.in. rozporządzenia prezesa Rady Ministrów dotyczącego ustalania granic miast i gmin. Nad tym problemem pochylić się ma TK w składzie wprost wymarzonym dla rządzących (Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Henryk Cioch).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

 • T1000(2017-01-23 09:01) Zgłoś naruszenie 306

  Nikt oprócz tego reżimu nie uznaje TK.

  Odpowiedz
 • nick(2017-01-23 08:52) Zgłoś naruszenie 215

  jeśli 10.000 sędziów sądów powszechnych w zamiarze MS ma dostawać sprawy do referatu w wyniku losowania, bo jak twierdzi MS wyłączy to podejrzenia o sterowanie składami, to ja się pytam dlaczego tej zasady nie wprowadzono jeszcze do regulaminu prac TK?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • obiektywny(2017-01-23 10:55) Zgłoś naruszenie 202

  a dlaczego Minister Ziobro, który ostatnio tak bardzo postulował losowanie składów orzekających w sprawach rozpoznawanych przez sądy powszechne już tego postulatu nie zgłasza co do spraw, które rozpoznaje TK? Na szczęście TK to nie koniec bo Polska formalnie podporządkowała się również orzeczeniom wydanym przez ETPCZ i ETS a tam nie ma ustalania składów zgodnie z kluczem partyjnym.

  Odpowiedz
 • enzo(2017-01-23 11:33) Zgłoś naruszenie 124

  Tyle, że te osoby nie mogą wykonywać f-cji sędziego TK, a takie orzeczenie będzie wadliwe. W konkretnej sprawie sąd raczej go nie uzna.

  Odpowiedz
 • wit(2017-01-23 09:16) Zgłoś naruszenie 115

  Mieszkańcy gminy którą znacznie okrojono wbrew ich woli będą pierwszymi którzy fizycznie odczują do czego obywatelom a nie do gierek polityków potrzebny jest niesterowany przez rządzących TK.

  Odpowiedz
 • krol(2017-01-23 09:32) Zgłoś naruszenie 932

  Przez wiele lat był układ ułozony przez peło. Dosć ,a bolace ryje niech skomlą

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2017-01-23 09:38) Zgłoś naruszenie 823

  a mnie się marzy aby GP nie pisała takich bzdur

  Odpowiedz
 • kawa(2017-01-23 09:56) Zgłoś naruszenie 724

  No , proszę , jeszcze niedawno nie przeszkadzało to , że wszystkie składy TK były zdominowane przez sędziów wybranych z rekomendacji PO i PSL . Teraz pojawia się nowa jakość - badanie składu przy pomocy niekonstytucyjnego kryterium powołania sędziego przez tę czy inną większość . Jest jednak smutna ( dla wielu będzie pewnie zabawna ) refleksja - jak tamci to robili to było dobre i oczywiste , teraz już jest łamaniem standardów , zasad , wytycznych KE , Komisji Weneckiej , dobrych obyczjów i czego tam sobie kto jeszcze źyczy .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sybirak(2017-01-23 16:38) Zgłoś naruszenie 64

  Kultury, także prawnej kultury należy uczyć się od nieco starszych demokracji. Bo prezydent 0bama przed zakończeniem kadencji nie mianował sędzi z wyprzedzeniem do sądu najwyższego, lecz ten wybór zostawił nowemu prezydentowi. A peło co zrobiło z sędziami TK przed zakończeniem kadencji?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-01-23 23:37) Zgłoś naruszenie 43

  Wszystkim Którzy tak krytykuja PIS przypomne tylko : POmyleńcy Mafii Tuskowej okradli z wieku emerytalnego nawet ludzi zatrudnionych od 15 roku życia ,zatrudnianych w soboty i święta, za komuny i postkomuny także ponad ustawowo bez dni zamiennie wolnych ,zatrudnianych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy , na wszystkich zmianach – okradli Ich wstecznie najpierw przywłaszczając 5 lat z wieku emerytalnego a potem dołożyli jeszcze 2 lata. Jak to jest że Tusk Ich mafijny przywódca ogłosił---a Wykształciuchy Trybunalskie Rzeplinskiego klepnęły :, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. I wszystko to w sytuacji :Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Czy lekarz Kopacz to rozumie?Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób,odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że jest to przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy....Uważam ze to są przestępcy -w dosłownym znaczeniu --niesamowite szczegóły łamania Konstytucji przez TK Rzeplinskiego poniżej.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • CYSORZ PIS w RP... to ma klawe życie (2017-01-23 22:44) Zgłoś naruszenie 32

  To nie jest TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY RP... to jest Trybunał Kaczyńskiego ... powstały w wyniku pełzającego ZAMACHU Kaczyńskiego i PIS-BOLSZEWIKÓW na TK RP. Nominacja nowej Prezes "TK" przypomina trochę nominacje na dworze Cesarza rzymskiego Kaliguli ... "I z Konia zrobiono Senatora"

  Odpowiedz
 • ree(2017-01-24 01:39) Zgłoś naruszenie 20

  W TK ważne ustawy rozpozna skład wymarzony dla PiS - niestety nic z tego, bo Trybunał Konstytucyjny bez terminowo odwołuje kolejne rozprawy, po odejściu Rzeplińskiego nie został wydany żaden wyrok

  Odpowiedz
 • Andrzej(2017-01-25 14:30) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież my nie mamy Trybunału konstytucyjnego. Kto mówi inaczej jest niespełna rozumu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane