statystyki

Dozór elektroniczny: Jakie są konsekwencje zerwania się z elektronicznej smyczy?

autor: Piotr Szymaniak19.01.2017, 07:25; Aktualizacja: 19.01.2017, 13:05
57 414 - tyle osób odbyło karę w SDE od początku jego uruchomienia

57 414 - tyle osób odbyło karę w SDE od początku jego uruchomieniaźródło: ShutterStock

Dziś Sąd Najwyższy odpowie na pytanie, czy samouwolnienie się spod dozoru elektronicznego jest tym samym co ucieczka z więzienia.

O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do SN Sąd Okręgowy w Koszalinie. Ma on rozpoznać sprawę mężczyzny, który w 2014 r. złamał zasady odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE). Oddalił się on bez zezwolenia na 10 dni z miejsca zamieszkania, w tym czasie ani nie kontaktując się z kuratorem, ani nie odbierając telefonu. W konsekwencji cofnięto mu zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności w domu, lecz sąd rejonowy uniewinnił go od zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 242 par. 1 kodeksu karnego, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Takie rozstrzygnięcie sądu rejonowego zostało zaskarżone przez prokuraturę, która wniosła do sądu okręgowego o uchylenie go i przekazanie sprawy sądowi niższej instancji do ponownego rozpoznania. Jednak SO powziął wątpliwości, czy w każdym przypadku, gdy skazany odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jego oddalenie się z miejsca pobytu wypełnia znamiona czynu z art. 242 par. 1 k.k.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane