statystyki

Nowa kara, tylko pod inną nazwą

autor: Piotr Szymaniak14.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.12.2016, 07:07

Pobieranie podwójnej opłaty za spóźnione badanie techniczne pojazdu nie ma uzasadnienia – twierdzą prawnicy.

Projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) wprowadzający liczne zmiany w systemie badania stanu technicznego pojazdów wywołuje spore kontrowersje. Największe zastrzeżenia budzi nowy pomysł resortu na skłonienie kierowców do regularnego dokonywania przeglądów. Spóźnialscy, którzy przekroczą termin o więcej niż 30 dni, w myśl projektowanego art. 84 ust. 5 będą musieli udać się do stacji kontroli pojazdów Transportowego Dozoru Technicznego i zapłacić podwójną stawkę. Kłopot w tym, że zakres czynności wykonywanych przez diagnostów na stacji TDT niczym nie różni się od standardowego badania, które posiadacz auta miał zrobić w terminie.

Sam brak badań to jeszcze nie grzech

– W tej sytuacji powiększenie opłaty ma jedynie funkcję karną – mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego. I przypomina, że już teraz zgodnie z art. 95a kodeksu wykroczeń za jazdę samochodem nieposiadającym ważnych badań technicznych grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Jeszcze dalej idzie Waldemar Witek, prezes Stowarzyszenia Diagnostów Samochodowych, który w przesłanej do resortu infrastruktury opinii stwierdził wprost, że proponowane rozwiązanie jest niekonstytucyjne. Przypomina, że obecnie samo niewykonanie badania technicznego w terminie nie generuje żadnego zagrożenia ani nie jest sprzeczne z prawem. – Do naruszenia obowiązujących przepisów dochodzi dopiero wówczas, gdy kierowca porusza się pojazdem, którego stan techniczny nie został zweryfikowany – zauważa Witek. Zwraca przy tym uwagę, że po wejściu w życie zmian wyższą opłatę będzie musiała wnieść nawet osoba, która nie dotarła na czas na badanie z przyczyn od siebie niezależnych – ponieważ np. auto oddała w tym okresie do naprawy czy uczestniczyła w kolizji. Dla takich przypadków nie przewidziano odstępstw.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane