statystyki

Przetargi: (Nie)sprawiedliwość po latach

autor: Sławomir Wikariak09.01.2017, 19:00
złoty, pieniądze

3 proc. wartości zamówienia może wynieść kwota żądanego w przetargu wadiumźródło: ShutterStock

Firma, która przed laty wywalczyła zwrot wadium bezpodstawnie zatrzymanego w przetargu, dzisiaj musi je oddać z odsetkami za sześć lat. I to mimo, że zmieniło się orzecznictwo (także Sądu Najwyższego) i obecnie powszechnie uznaje się, że za sam brak uzupełnienia dokumentów nie powinno się zatrzymywać wadium.

Aby zrozumieć, o co chodzi w tej sprawie, należy się cofnąć do 2008 r., kiedy to do ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) wprowadzono art. 46 ust. 4a. Nadał on nowe znaczenie wadium wnoszonemu w przetargach. Dotychczas stanowiło ono wyłącznie zabezpieczenie zawarcia umowy. Po dodaniu nowego przepisu zamawiający zyskał prawo do zatrzymywania wadium także wówczas, gdy przedsiębiorca – na jego żądanie – nie uzupełnił dokumentów.

Regulacja ta miała przeciwdziałać zmowom przetargowym. Zdarzało się bowiem, że zwycięska firma celowo nie uzupełniała dokumentów, po to by zamawiający musiał wybrać droższą ofertę. Nowy przepis uderzył jednak w uczciwych przedsiębiorców, którzy sądzili, że spełniają warunki przetargowe, ale się mylili. Na żądanie zamawiającego nie mogli przedstawić dodatkowych dokumentów potwierdzających np. doświadczenie, gdyż ich po prostu nie mieli. A wówczas zatrzymywano im wadium.

Ofiarą nowej regulacji stała się firma, która wystartowała w przetargu na przebudowę budynku jednego z sądów rejonowych. Ponieważ nie uzupełniła dokumentów, zatrzymano jej wadium – 100 tys. zł. Firma złożyła pozew do sądu i wygrała sprawę w obydwu instancjach. Wyrokiem z 30 marca 2011 r. (sygn. akt I ACa 100/11) Sąd Apelacyjny w Szczecinie nakazał zwrócić przedsiębiorcy sumę wraz z odsetkami. Dyrektor Sądu Okręgowego w Szczecinie (to ten sąd organizował przetarg) zrobił to przelewając ok. 128 tys. zł. Jednocześnie jednak zapowiedział skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane