statystyki

Zatrzymany będzie miał więcej praw

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.01.2017, 07:47; Aktualizacja: 09.01.2017, 08:22
RPO przystąpił do skargi konstytucyjnej kwestionującej przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia

RPO przystąpił do skargi konstytucyjnej kwestionującej przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczeniaźródło: ShutterStock

Zainteresowany będzie brał udział w posiedzeniu, na którym rozpoznawane będzie jego zażalenie na zatrzymanie. Taką zmianę w postępowaniu w sprawach o wykroczenia zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Na problem zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich, który przystąpił do skargi konstytucyjnej kwestionującej przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. W stanowisku przedstawionym Trybunałowi Konstytucyjnemu wskazał, że rozwiązania, które nie gwarantują osobie zatrzymanej prawa do udziału w posiedzeniu sądu rozpatrującego zażalenie na zatrzymanie, są niezgodne z konstytucyjnie zagwarantowanym prawem do sądu.

Ponadto dr Adam Bodnar stwierdził, że może to być niezgodne z art. 42 ust. 2 konstytucji. Przepis ten stanowi bowiem, że każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane