statystyki

Zatrzymany będzie miał więcej praw

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.01.2017, 07:47; Aktualizacja: 09.01.2017, 08:22
RPO przystąpił do skargi konstytucyjnej kwestionującej przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia

RPO przystąpił do skargi konstytucyjnej kwestionującej przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczeniaźródło: ShutterStock

Zainteresowany będzie brał udział w posiedzeniu, na którym rozpoznawane będzie jego zażalenie na zatrzymanie. Taką zmianę w postępowaniu w sprawach o wykroczenia zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Na problem zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich, który przystąpił do skargi konstytucyjnej kwestionującej przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. W stanowisku przedstawionym Trybunałowi Konstytucyjnemu wskazał, że rozwiązania, które nie gwarantują osobie zatrzymanej prawa do udziału w posiedzeniu sądu rozpatrującego zażalenie na zatrzymanie, są niezgodne z konstytucyjnie zagwarantowanym prawem do sądu.

Ponadto dr Adam Bodnar stwierdził, że może to być niezgodne z art. 42 ust. 2 konstytucji. Przepis ten stanowi bowiem, że każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane