statystyki

Prawo o zgromadzeniach: Prezydent i RPO mówią jednym głosem

autor: Emilia Świętochowska02.01.2017, 07:45; Aktualizacja: 02.01.2017, 09:03
marsz, zgromadzenie, protest

Krytycy PiS-owskiej nowelizacji nie mają też wątpliwości, że gdyby TK rozstrzygnął tę sprawę zgodnie ze swoją dotychczasową linią orzeczniczą, to zaskarżone regulacje ostatecznie zniknęłyby z naszego porządku prawnegoźródło: ShutterStock

Zastrzeżenia do nowych przepisów normujących organizację zgromadzeń, zawarte we wniosku prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego, w pełni pokrywają się z zarzutami stawianymi wcześniej przez rzecznika praw obywatelskich, Sąd Najwyższy i organizacje pozarządowe.

Krytycy PiS-owskiej nowelizacji nie mają też wątpliwości, że gdyby TK rozstrzygnął tę sprawę zgodnie ze swoją dotychczasową linią orzeczniczą, to zaskarżone regulacje ostatecznie zniknęłyby z naszego porządku prawnego. – Wydaje mi się, że w normalnych warunkach prezydent z taką argumentacją wygrałby w trybunale. Dotąd orzekał on raczej prowolnościowo – podkreśla dr Ryszard Balicki, specjalista od prawa konstytucyjnego z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Czy linia ta będzie kontynuowana? Teraz to wróżenie z fusów – zastrzega.

Środowisko prawnicze, które wydało miażdżącą ocenę zmian w prawie o zgromadzeniach, chwali więc teraz decyzję Andrzeja Dudy i docenia, że wsłuchał się w jego argumenty. Najważniejsza wątpliwość prezydenta związana z zaskarżoną ustawą dotyczy bowiem wprowadzenia kategorii zgromadzeń cyklicznych odbywających się z inicjatywy tego samego organizatora w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu (i co najmniej cztery razy w roku bądź co najmniej raz w roku w przypadku świąt państwowych i narodowych).

Jego zdaniem „zaskarżone przepisy naruszają zasadę równości, ponieważ różnicują sytuację prawną podmiotów podobnych na podstawie kryterium, które nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia”. Takim dyskryminującym kryterium jest przede wszystkim częstotliwość przeprowadzania zgromadzeń. – Siłą rzeczy doprowadzi to do uprzywilejowania organizatorów zgromadzeń cyklicznych. Trudno się zatem nie zgodzić z wątpliwościami prezydenta i cieszy mnie, że uwzględnił on postulaty m.in. adwokatów i środowisk pozarządowych – mówi mec. Paweł Osik, przewodniczący sekcji praw człowieka w stołecznej radzie adwokackiej.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane