statystyki

Zamówienia publiczne 2017: Państwowe spółki mogą wyprzeć z rynku prywatne

autor: Sławomir Wikariak28.12.2016, 07:58; Aktualizacja: 28.12.2016, 08:03
prawo

60–70 proc. działalności spółek komunalnych jest zazwyczaj świadczona na rzecz macierzystych gminźródło: ShutterStock

Wchodzące niebawem w życie przepisy o zamówieniach in-house pozwolą omijać procedury przetargowe nie tylko samorządom. Również administracja centralna będzie mogła powoływać własne spółki i zlecać im zamówienia z wolnej ręki.

Choć nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) obowiązuje od lipca, to wejście w życie przepisów dotyczących zamówień in-house odroczono do 1 stycznia 2017 r. Opozycja proponowała zresztą termin dużo późniejszy, bo chodzi o regulacje, które wzbudzają olbrzymie obawy wśród przedsiębiorców. Pozwalają bowiem zlecać zamówienia z wolnej ręki własnym podmiotom. A to oznacza, że prywatne firmy nie będą już mogły o nie rywalizować na rynkowych zasadach.

Choć przeciwko nowym przepisom najgłośniej protestowała branża wywozu odpadów, to nie tylko komunalne spółki oczyszczania miast będą mogły skorzystać na zmianach.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane