statystyki

Prawnicy nie mogą zamykać drzwi przed kontrolą

autor: Emilia Świętochowska21.12.2016, 07:31; Aktualizacja: 21.12.2016, 07:33

Inspektorzy skarbówki mają prawo zajrzeć do dokumentów kancelarii prawnej, jeśli podejrzewają, że jej klienci oszukują fiskusa – stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Podczas audytu rozliczeń podatkowych i składek ubezpieczeniowych w szwedzkiej firmie SNS-LAN urzędnicy kontroli skarbowej doszli do wniosku, że konieczne będzie przeszukanie jej siedziby oraz zajęcie niektórych dokumentów. Przypuszczali bowiem, że spółka uniknęła zapłaty dużych sum z tytułu należnych podatków, dokonując nieprawidłowych transakcji z pewną szwajcarską firmą założoną tylko po to, aby wyprowadzić część zysku za granicę.

Wprawdzie uzyskanie informacji o tym, kto stoi za szwajcarską spółką okazało się niemożliwe, ale pracownicy kontroli skarbowej mieli mocne podstawy, aby sądzić, że był to m.in. prawnik pracujący dla SNS-LAN. Po przeszukaniu jego mieszkania (szwajcarska firma została bowiem zlikwidowana), inspektorzy zdecydowali, że będą musieli wejść także do jego biura w kancelarii prawnej Lindstrand Partners. Podczas niezapowiedzianego przeszukania nie znaleziono jednak żadnych materiałów, które nadawałyby się do wykorzystania w postępowaniu (skopiowano tylko zawartość pendrive’a i dysku zewnętrznego, które wykorzystywał prawnik, pracując z domu).

Kancelaria odwoływała się do sądu i powołując się na tajemnicę adwokacką, zakwestionowała jego zgodę na przeszukanie pomieszczeń firmy. We wszystkich instancjach uznano jednak, że podejrzenia inspektorów skarbówki były uzasadnione. Mimo to audyt podatkowy dotyczący SNS został zamknięty, a na jego podstawie nie zapadły żadne decyzje o konieczności zapłaty zaległych podatków.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane