statystyki

Proste przejęcie firmy po zmarłym być może już od 2017 roku

autor: Patryk Słowik20.12.2016, 18:00
przedsiębiorca prawo

Projekt Ministerstwa Rozwoju jest od dawna wyczekiwany przez Polaków. Na listopadowym Zjeździe Firm Rodzinnych u-Rodziny prezes Inicjatywy Firm Rodzinnych Ewa Sobkiewicz mówiła o obecnie obowiązujących regulacjach krótko: „tragedia”.źródło: ShutterStock

Skoro można bez problemów odziedziczyć dom lub samochód, dlaczego tak trudno przejąć po zmarłym biznes? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że problem braku odpowiednich regulacji dostrzega aż 94 proc. przedsiębiorców.

– Skala problemu dotyczy ok. 100 przypadków w miesiącu i będzie się zwiększać w perspektywie najbliższych lat – ocenia Ministerstwo Rozwoju.

Dlatego też powstały założenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Jak się dowiedzieliśmy, nowe regulacje zaczną obowiązywać najprawdopodobniej już w 2017 r.

Co znajdziemy w projekcie? Przede wszystkim wreszcie pojawi się możliwość ustanawiania przez osoby wpisane do CEIDG przedstawicieli (prokurentów), którzy zajmą się biznesem po śmierci właściciela. Chodzi o to, aby jeden zgon nie paraliżował funkcjonowania całej firmy aż do zakończenia postępowania spadkowego.

Aby to zapewnić, poza wprowadzeniem instytucji prokurenta mortis causa, jednocześnie zachowana zostanie zasada kontynuacji stosunków prywatnoprawnych. To zaś oznacza, że zawarte przez prowadzącego firmę umowy, np. o pracę lub cywilnoprawne, nie wygasną wraz z jego śmiercią. Dodatkowo po zgonie właściciela nie będą automatycznie wygasały uzyskane koncesje, licencje i zezwolenia.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane