statystyki

Kiedy link poniża i upokarza

autor: Sławomir Wikariak19.12.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:25
nauka, praca, szkolenie, komputer

Zapytani przez nas prawnicy nie mają wątpliwości, że w opisanej sprawie nie można mówić o naruszeniu prawa do wizerunku i dóbr osobistychźródło: ShutterStock

Czy publikacja odnośnika do innej strony może naruszać czyjeś prawo do wizerunku? Tak twierdzi pewien mężczyzna, żądając od blogera zapłaty 20 tysięcy złotych.

Olgierd Rudak od wielu lat prowadzi w internecie blog prawniczy Czasopismo Lege Artis. W styczniu 2015 r. jeden z wpisów poświęcił działalności parabanków, a konkretnie zatrzymaniu właścicieli jednego z nich. W tekst wkleił link prowadzący do artykułu opublikowanego na portalu jednej z ogólnopolskich gazet, w którym opisano postawienie zarzutów właścicielom parabanku. Artykuł ten zilustrowany był zdjęciem skutego mężczyzny prowadzonego przez policjantów, któremu górną część twarzy zasłonięto czarnym paskiem. Z podpisu wynikało, że ma to być jeden z zatrzymanych właścicieli.

Prawie dwa lata później, 7 grudnia 2016 r., Olgierd Rudak otrzymał od adwokata człowieka ze zdjęcia wezwanie do zaprzestania naruszania jego dóbr osobistych. Mężczyzna ten twierdzi, że nie ma nic wspólnego z opisywanym parabankiem, jest natomiast powszechnie znanym przedsiębiorcą. Choć część jego twarzy zasłania czarny pasek, to jest rozpoznawalny, z uwagi na charakterystyczny sweter. „Mocodawca czuje się ogromnie poniżony i upokorzony” – napisał adwokat, żądając usunięcia linku prowadzącego do artykułu ze zdjęciem i zapłaty 20 tys. zł zadośćuczynienia.

– Odnośnik zdjąłem w kilka minut od otrzymania wezwania. Choć nie poczuwam się do winy, to oczywiście potrafię wczuć się w sytuację tej osoby. Nikt nie chce być wiązany, choćby anonimowo i przez przypadek, z grubą aferą – mówi Olgierd Rudak.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane