statystyki

Jakie prawa wobec właściciela mieszkania ma jego najemca

autor: Adam Makosz17.07.2012, 07:01; Aktualizacja: 17.07.2012, 12:53
Wynajmowanie mieszkania

Wynajmowanie mieszkaniaźródło: ShutterStock

Właściciel wynajmowanego lokalu musi dokonywać na swój koszt niezbędnych napraw i remontów. Nie może też niezapowiedzianie nachodzić lokatorów lub wchodzić do domu bez ich zgody.

Reklama


Reklama


Czy mogę sam eksmitować najemcę

Zdecydowałem się wynająć mieszkanie, jednak obawiam się, że trafię na nieuczciwych lokatorów. Czy jeśli nie będą oni chcieli się wyprowadzić po rozwiązaniu umowy, to będę musiał złożyć pozew o eksmisję i latami czekać, aż gmina da im mieszkanie socjalne?

Czy właściciel może wchodzić do mieszkania

Od kilku miesięcy wynajmujemy kawalerkę w centrum Poznania. W czasie gdy jesteśmy w pracy, właścicielka wchodzi bez pytania do mieszkania i kontroluje jego stan. Czy ma do tego prawo?

Czy muszę wyremontować ściany

W trakcie wynajmowania mieszkania wywierciłem w ścianach kilkanaście dziur, by zawiesić obrazy na umieszczonych w nich kołkach. Zrobiłem to za zgodą właściciela. Podczas wyprowadzki powiedział mi on jednak, że ściany mają wyglądać tak jak wcześniej, bo inaczej potrąci mi na remont z kaucji. Czy miał do tego prawo?

Czy mam obowiązek zwrócić wydatki za remont

Wynajmuję trzypokojowe mieszkanie w Lublinie grupie studentów. Gdy zjawiłem się po czynsz, najemcy chcieli, abym odliczył im od sumy koszt wymiany spalonych żarówek, prania dywanów i wymiany przeciekającego kranu. Czy muszę zwrócić wszystkie te koszty?

Czy mogę żądać pieniędzy za meble

Wynająłem mieszkanie, w którym meble kuchenne były w bardzo złym stanie. W porozumieniu z wynajmującym postanowiłem kupić nowe. Umowa najmu wygasła, a ja zostawiłem meble w mieszkaniu. Czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

Czy można zerwać umowę za zakłócanie porządku

Właścicielka mieszkania wezwała mnie i mojego męża do wyprowadzenia się bez uwzględniania wiążących nas terminów wypowiedzenia. Powodem były wielokrotne skargi sąsiadów w związku z zakłócaniem ciszy nocnej. Czy miała do tego prawo?

Czy mogę złożyć wypowiedzenie najemcy

Wynajęłam swoje mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny. Czy mogę również rozwiązać umowę z uwagi na to, że lokator zalega z czynszem?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie prawa wobec właściciela mieszkania ma jego najemca

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Poszkodowani(2014-08-14 09:22) Odpowiedz 00

    Wynajmowaliśmy mieszkanie w domu który się zwalił , mieszkaliśmy tam 20 lat . Wymieniliśmy wszystkie okna , drzwi , z decyzją inspektora budowlanego musieliśmy w godzinę się wyprowadzić .. Nie wiemy jakie mamy prawa według własciciela mieszkania . Wujt gminy też nam nie pomógł . Nie wiemy co mamy zrobic .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama