Ostatnio dużo się mówi o zmianach przepisów dotyczących aktów stanu cywilnego. I już się w tym trochę pogubiłem. A że oczekuję na przyjście na świat potomka, chciałbym upewnić się, co powinienem zrobić, żeby zarejestrować narodziny dziecka – pisze pan Jarosław.
Wspomniane przez czytelnika zmiany dotyczą również rejestracji narodzin dziecka. Począwszy od 1 marca, rodzice muszą zanieść do urzędu mniej dokumentów. Dotychczas, jeśli dziecko pochodziło ze sformalizowanego związku, niezbędne było dostarczenie do urzędu stanu cywilnego odpisu aktu małżeństwa. Czasem konieczny był również akt urodzenia rodzica dokonującego rejestracji. Teraz nie ma już takiego obowiązku. Wystarczy, że rodzic pojawi się w urzędzie z ważnym dokumentem tożsamości, czyli dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli sprawa jest załatwiana przez pełnomocnika, ten ostatni musi się wylegitymować przed urzędnikami oraz przedłożyć stosowne pełnomocnictwo.
Z 14 do 21 dni wydłużył się również czas na rejestrację malucha. Termin obejmuje zarówno dni robocze, jak i wolne od pracy, a więc w praktyce na dopełnienie obowiązku rodzice mają trzy tygodnie kalendarzowe. Czas zaczyna biec w momencie sporządzenia karty urodzenia. Ten ostatni dokument wystawia i przesyła do urzędu stanu cywilnego szpital, w którym dziecko przyszło na świat. Co do zasady wystawienie dokumentu następuje w dniu narodzin, a jego przekazanie do urzędu w ciągu kolejnych trzech dni. Rodzice nie muszą się w ogóle zajmować tym dokumentem.
Rejestracji dziecka rodzice dokonują w miejscu, w którym nastąpiły narodziny. Sprawa załatwiana jest od ręki, a więc w dniu zgłoszenia przez rodzica. Jako potwierdzenie rejestracji narodzin rodzic, który dopełnia tego obowiązku, otrzyma odpis skrócony aktu urodzenia pociechy. Zmiana polega na tym, że zamiast trzech egzemplarzy tego dokumentu, rodzic bezpłatnie dostanie tylko jeden.
Zmieniły się także zasady nadawania maluchom imion. Od początku marca nawet jeśli oboje rodzice mają obywatelstwo polskie, mogą nadawać dzieciom zagraniczne imiona. Oświadczenie o wyborze imienia składa się w momencie rejestracji narodzin malucha. Decyzję rodzice mogą zmienić w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia.
Podstawa prawna
Art. 47, 55, 57, 59 ustawy z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 ze zm.).