Nazwisko najczęściej jest zmieniane na skutek małżeństwa, rozwodu, unieważnienia małżeństwa oraz orzeczenia dotyczącego pochodzenia dziecka. O zmianę może też wnosić osoba, która nosi ośmieszające nazwisko.

Czy po ślubie zawsze trzeba zmienić nazwisko

Nasza rodzina nosi stare, historyczne nazwisko. Czy córka po ślubie musi koniecznie przyjąć nazwisko męża?

Czy po rozwodzie trzeba wrócić do dawnego nazwiska

Żona po ślubie przyjęła nazwisko męża. Małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód orzeczony z jej wyłącznej winy. Czy mąż może się domagać, aby po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego żona wróciła do poprzedniego nazwiska?

Czy wniosek trzeba złożyć na piśmie

Chcę wystąpić o zmianę nazwiska. Jakich formalności muszę dopełnić, aby uzyskać nowe nazwisko? Czy w tej sprawie muszę złożyć do kierownika urzędu stanu cywilnego wniosek na piśmie?

Czy cudzoziemiec może spolszczyć nazwisko

Mąż jest cudzoziemcem. Chce zmienić swoje nazwisko na inne o polskim brzmieniu. Czy może dokonać formalności w Polsce?

Czy można zmienić nazwisko na historyczne

Noszę nazwisko, które mnie ośmiesza. Chcę je zmienić. Słyszałam, że są pewne ograniczenia związane z przyjęciem nowego nazwiska. Czy mogę zmienić nazwisko na historyczne? Czy każdy może złożyć wniosek o zmianę?

Czy zmiana nazwiska rodziców obejmie też dzieci

Rodzice chcą zmienić nazwisko, ponieważ dotychczasowe ma brzmienie niepolskie. Czy ich dzieci będą nosiły również nowe nazwisko, bez konieczności dopełniania dodatkowych formalności?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób i z jakiego powodu wolno zmienić nazwisko
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.