statystyki

SN: Menedżerom nie opłaca się opuszczać bankruta

autor: Bartosz Sierakowski04.10.2016, 10:30; Aktualizacja: 04.10.2016, 10:47

Niektórzy menedżerowie zamiast złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości czy też o otwarcie restrukturyzacji zarządzanej przez siebie spółki wolą z niej odejść, by swoimi nazwiskami nie firmować porażki czy też by uniknąć odpowiedzialności za długi, w szczególności te powstałe już po ich odejściu. Takie postępowanie jednak niesie ze sobą bardzo poważne ryzyko, a potwierdził to Sąd Najwyższy w bezprecedensowej uchwale z 28 września 2016 r. (sygn. akt III CZP 48/16).

Sprawa dotyczyła możliwości orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wobec byłego członka zarządu spółki z o.o. Wniosek został złożony przez wierzyciela spółki. Dodajmy: nie był on jeszcze wierzycielem spółki w momencie składania rezygnacji przez tegoż członka zarządu, a stał się nim dopiero w późniejszym czasie. Co jednak istotne, spółka była niewypłacalna już w momencie rezygnacji menedżera z funkcji członka zarządu. SN uznał, że podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu spółki kapitałowej jest każdy wierzyciel takiej spółki, a nie tylko taki wierzyciel, którego wierzytelność istniała w okresie pełnienia przez daną osobę funkcji członka zarządu.

Komentowana wypowiedź SN stanowi zatem podstawę do egzekwowania odpowiedzialności od członka zarządu za długi firmy powstałe także po jego odejściu z zarządu. Na tym właśnie polega precedensowy charakter uchwały.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane