statystyki

Adres firmy musi być aktualny

autor: Ewa Maria Radlińska23.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 23.09.2016, 06:59

Obowiązek dochowania należytej staranności przez spółkę i ujawniania danych w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zostaje uchylony, gdy członkami jej zarządu są obcokrajowcy.

Reklama


TEZA Decyzja o rozpoczęciu działalności gospodarczej w innym kraju wiąże się z obowiązkiem przedsięwzięcia szczególnej staranności w uzyskaniu wiedzy na temat uwarunkowań prawnych związanych z prowadzoną działalnością, w tym obowiązków rejestrowych.

STAN FAKTYCZNY Była to sprawa z powództwa spółki przeciwko drugiej spółce o zapłatę. Powodowa firma uzyskała nakaz zapłaty. Pozwana wniosła sprzeciw, ale po terminie. W rejestrze przedsiębiorców znajdował się bowiem jej stary adres, na który nakaz został doręczony. Spółka złożyła więc razem ze sprzeciwem wniosek o przywrócenie terminu do jego wniesienia.

Sąd rejonowy oddalił wniosek i odrzucił sprzeciw. Uzasadnił, że wniosek o przywrócenie terminu był nieuzasadniony, albowiem niedochowanie terminu było przez firmę zawinione. Nie zadbała bowiem o ujawnienie w KRS zmiany adresu, i nie tłumaczy tego niewiedza prezesa spółki o takim obowiązku.

Pozwana wniosła zażalenie. Podnosiła, że prezes zarządu spółki jest obcokrajowcem, któremu nie były wiadome obowiązki rejestrowe.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama