statystyki

Rząd PiS nie chce zakazu dyskryminacji klientów, którzy są gejami

autor: Emilia Świętochowska20.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 20.09.2016, 08:43
Rząd uważa, że nie ma potrzeby wprowadzania kolejnej regulacji, która gwarantowałaby prawa mniejszości religijnych czy seksualnych

Rząd uważa, że nie ma potrzeby wprowadzania kolejnej regulacji, która gwarantowałaby prawa mniejszości religijnych czy seksualnychźródło: ShutterStock

Rząd Beaty Szydło wycofał poparcie Polski dla dyrektywy w sprawie równego traktowania poza miejscem zatrudnienia. Regulacja, nad którą od kilku lat pracuje Komisja Europejska, ma w założeniu chronić przed dyskryminacją w dostępie do towarów i usług ze względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Chodzi zwłaszcza o równe szanse korzystania ze świadczeń socjalnych, ochrony zdrowia, edukacji i mieszkalnictwa.

Reklama


Reklama


– To zła decyzja. Dyrektywa miała szansę naprawić wiele wad obecnych przepisów, które nie gwarantują takiego samego poziomu ochrony wszystkim grupom – komentuje stanowisko rządu dr Dorota Pudzianowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Na przykład w sprawie łódzkiego drukarza dyrektywa zapewniłaby bezpośrednie mechanizmy ochrony przed dyskryminacją bez konieczności odwoływania się do kodeksu wykroczeń czy kodeksu cywilnego – dodaje.

Rząd uważa jednak, że nie ma potrzeby wprowadzania kolejnej regulacji, która gwarantowałaby prawa mniejszości religijnych czy seksualnych. – W obrębie polskiego prawa zapewnione zostały wystarczające mechanizmy ochrony przed dyskryminacją ze względu na wyżej wymienione powody – przekonywał na posiedzeniu komisji sejmowej Wojciech Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, przekazując posłom informację o zmianie stanowiska rządu. Zapewnił jednocześnie, że decyzja ta była konsultowana z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami przedsiębiorców. Jednak zarówno organizacje zajmujące się problematyką równości, jak i Lewiatan oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców twierdzą, że w ogóle nie zasięgano ich opinii w tej sprawie.

Zdaniem rządu projektowana dyrektywa narusza unijną i konstytucyjną zasadę pomocniczości oraz może prowadzić do ograniczenia wolności działalności gospodarczej i swobody umów. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, nie jest wykluczone, że „implementacja nowych przepisów wymusiłaby na przedsiębiorcach modyfikację przedmiotu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie prowadzonej produkcji czy usług, a to z kolei może ingerować w ich prawa majątkowe”.

Rząd ma też obawę, że zawarte w projektowanej dyrektywie pojęcia dyskryminacji i molestowania będą interpretowane przez sądy rozszerzająco, a to z kolei będzie sprzeczne z konstytucyjną zasadą pewności prawa. Przywołuje w tym kontekście wyrok w sprawie Test Achats vs. Conseil des Ministres, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE, powołując się na dyrektywę antydyskryminacyjną 2004/113, uznał, że nie jest dopuszczalne różnicowanie stawek ubezpieczeniowych ze względu na płeć. W ocenie rządu taka wykładnia nie wynikała wprost z literalnego brzmienia przepisów.

Projekt dokumentu (zwanego też „dyrektywą horyzontalną”) pierwotnie został przyjęty przez Komisję w lipcu 2008 r. i rząd PO od początku deklarował dla niego poparcie. Kształt regulacji szybko stał się jednak przedmiotem krytyki niektórych państw członkowskich UE i przedsiębiorców. Po wprowadzeniu kolejnych poprawek w 2014 r. na szczycie Rady UE swoje zastrzeżenia wycofały Francja i Czechy i uzgodniono, że prace nad regulacją będą kontynuowane. W opozycji wciąż pozostają jednak Niemcy, które przekonują m.in., że wdrożenie dyrektywy będzie zbyt kosztowne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • antykoleś(2016-09-21 08:08) Odpowiedz 37

    i słusznie, dość promocji zboczeń i degeneracji...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama