statystyki

Sprawdź zmiany w kodeksie cywilnym. Właśnie weszły w życie

autor: AK PSZ08.09.2016, 07:39; Aktualizacja: 08.09.2016, 09:20
prawo

Sąd ma dokonywać doręczeń za pośrednictwem systemu teleinformatycznegoźródło: ShutterStock

Prezentujemy szereg zmian w kodeksie cywilnym oraz kodeksie postępowania cywilnego, które wchodzą w życie 8 września 2016.

Reklama


Reklama


NOWE ZASADY WNOSZENIA PISM PROCESOWYCH

Znowelizowane przepisy przewidują utworzenie w sądach powszechnych elektronicznych biur podawczych. Dzięki nim we wszystkich sprawach cywilnych będzie można wnosić pisma procesowe – obok tradycyjnej formy – również za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Z elektronicznej drogi kontaktu będzie można w każdym momencie zrezygnować. Sądy mają trzy lata na utworzenie EBP.

DORĘCZENIA ELEKTRONICZNE

Sąd ma dokonywać doręczeń za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (gdy adresat wniósł pismo za pośrednictwem tego sytemu albo gdy dokonał wyboru wnoszenia pism tą drogą). W praktyce doręczenie następować ma w chwili zalogowania się adresata do systemu. W razie braku potwierdzenia odbioru korespondencji doręczenie będzie uznawane za skuteczne z upływem czternastu dni od daty umieszczenia pisma w systemie.

DORĘCZENIA MIĘDZY PEŁNOMOCNIKAMI

Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa nie będą musieli w toku sprawy załączać do pism wnoszonych do sądu dowodu ich wysłania (listem poleconym) pełnomocnikowi strony przeciwnej. Wystarczy złożenie oświadczenia w tej sprawie.

WYŁĄCZENIA SĘDZIEGO NA NOWO

Złożenie wniosku o wyłączenie sędziego nie będzie już tamowało postępowania w sprawie. Sędzia, wobec którego złożono wniosek o wyłączenie, nadal będzie mógł prowadzić postępowanie, z wyjątkiem orzeczenia albo zarządzenia kończącego sprawę.

WZYWANIE ŚWIADKÓW

Sędzia będzie miał prawo wzywać strony, świadków, biegłych lub inne osoby w sposób, który uzna za najbardziej celowy (np. faksem czy telefonicznie), jeżeli uzna to za niezbędne do przyspieszenia rozpoznania sprawy.

ŁATWIEJSZE SKŁADANIE OŚWIADCZEŃ WOLI

Obok formy pisemnej ustawodawca dopuszcza także dokumentową i elektroniczną. W praktyce oznacza to, że zgodę na zawarcie kontraktu można teraz wyrazić za pośrednictwem SMS-a czy wiadomości e-mail i nie jest konieczne potwierdzanie woli na piśmie. Oświadczenie musi być jednoznaczne. Napisanie w wiadomości „OK” może więc nie wystarczyć.

NIEPOTRZEBNY PODPIS

Podpis nie jest już obligatoryjnym elementem dokumentu.

ŁATWIEJSZE ROZSTRZYGANIE ZBIEGU EGZEKUCJI

Egzekucję prowadzi ten organ, który pierwszy dokonał zajęcia. Gdy nie da się ustalić pierwszeństwa – ten organ, który egzekwuje większy dług.

BEZ OBOWIĄZKU WSKAZYWANIA SPOSOBU EGZEKUCJI

Wierzyciel we wniosku egzekucyjnym nie będzie musiał wskazywać majątku dłużnika, z którego komornik ma prowadzić egzekucję.

ELEKTRONICZNE ZAJĘCIE RACHUNKU BANKOWEGO

Zajęcie rachunku bankowego dłużnika będzie odbywać się drogą elektroniczną, a komornik i bank całą korespondencję będą prowadzić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zajęcie będzie szybsze (blokada środków na koncie niezwłocznie po podpisaniu zajęcia przez komornika podpisem elektronicznym) i tańsze (zajęcie będzie kosztować 0,5 zł, dziś nadanie jednego listu kosztuje 4,5 zł).

ELEKTRONICZNA KORESPONDENCJA KOMORNIKÓW

Korespondencja z ZUS czy urzędami skarbowymi będzie odbywać się za pośrednictwem system ePUAP.

ZMIANA KWOTY WOLNEJ OD EGZEKUCJI

Kwota wolna od egzekucji wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (w każdym miesiącu).

ZMIANA WNOSZENIA SKARG NA CZYNNOŚCI KOMORNIKA

Skargę na czynności składa się do bezpośrednio do komornika, który może ją albo uwzględnić, albo przekazać do sądu. Wyłączono też możliwość składania skargi na wezwanie do usunięcia braków pisma, zawiadomienie o terminie czynności oraz uiszczenie podatku przez komornika.

KOMORNICZE WYJAWIENIE MAJĄTKU

Komornik będzie upoważniony do odebrania wykazu majątku od dłużnika. Wykaz majątku będzie składany pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jeśli dłużnik nie stawi się u komornika, odmówi odpowiedzi na pytania lub nie złoży wykazu lub przyrzeczenia, wówczas komornik będzie mógł ukarać go grzywną lub wystąpić do sądu o przymusowe doprowadzenie dłużnika, a nawet o zastosowanie aresztu nieprzekraczającego miesiąca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Asia z Podlasia(2016-09-08 09:41) Odpowiedz 142

  Hmm, większość z tutaj przytoczonych zmian jest uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego, a nie jak sugeruje tytuł w kodeksie cywilnym. Może by tak autor zaczął te kodeksy odróżniać

 • -xyz(2016-09-08 11:39) Odpowiedz 55

  Skarga na czynnosci bezposrednio do komornika? Nie wiem czy autora troche nie ponioslo, z tego co widze skargę nadal wnosi się do SR...

 • ad ... Asia z Podlasia (2016-09-08 22:19) Odpowiedz 22

  CYTAT z artykułu... "Prezentujemy szereg zmian w kodeksie cywilnym i w kodeksie postępowania cywilnego ..." Rada dla Autorki wpisu... Przy czytaniu należy CZYTAĆ ... i ROZUMIEĆ co się czyta, a nie CZYTAĆ ... i mlaskać jednocześnie przy jedzeniu.

 • Homo homini(2016-09-12 08:41) Odpowiedz 00

  Kwota wolna od zajęcia 75% minimalnego... No nie za bardzo. Ta zmiana dotyczy: 1) tylko egzekucji z rachunku bankowego, a nie każdego sposobu egzekucji i 2) jest w przepisach prawa bankowego i o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych, a nie w kc lub kpc.

 • obserwator(2016-09-12 00:19) Odpowiedz 00

  Brak odróżniania k.c. od k.p.c. po raz potwierdza, że polscy dziennikarze są miernotą. Nawet się przygotować nie potrafią. Wielu z nich pisze "kara więzienia", a takie kary w Polsce nie ma. Itp głupoty. A obywatele czerpią z tych ich marnych wypocin wiedzę prawną. Tragiczne.

 • Malcolm(2016-09-12 12:05) Odpowiedz 00

  trochę nie do końca jest tak, jak napisano... z tym brakiem podpisu np, niby nie potrzeba ale jak nie podpiszesz, to jego treść nie wywoła skutków prawnych.. zresztą, nie ma co ludzi na razie tymi zmianami nakręcać skoro sądy nie dysponują systemem mogącym te zmiany obsłużyć. władza wykonawcza ma na to 3 lata, bo to ona trzyma w garści budżet sądów.... zatem nie sądy o wejściu tych zmian decydują choć pewnikiem na sądach będą ludziska wieszać psy, że się ociągają z ich wprowadzeniem. w sumie to szkoda o tej zmianie pisać teraz bo i tak jest ona tylko na papierze, a jakby ktoś chciał "po nowemu" to się zdziwi... kolejna reforma za którą nie idą środki na wykonanie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama