statystyki

Sygnaliści powinni być chronieni przed odwetem

autor: Ewa Ivanova01.09.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.09.2016, 09:27
prawo

Według HFPC warte rozważenia są także sankcje karne wobec osób represjonujących sygnalistówźródło: ShutterStock

Istnieje pilna potrzeba wprowadzenia kompleksowej regulacji dotyczącej ochrony sygnalistów. Pod pojęciem tym (ang. whistleblower) powinna się kryć każda osoba, która w dobrej wierze ujawni nieprawidłowości zagrażające interesowi publicznemu – wynika z opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

To odpowiedź na prośbę ministerstwa sprawiedliwości o przedstawienie stanowiska w sprawie planowanych zmian legislacyjnych.

– Ministerstwo zadało nam konkretne pytania, ale nie dostaliśmy żadnego projektu – informuje Dominika Bychawska-Siniarska, współautorka opinii i koordynatorka projektu „Europa Praw Człowieka” w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jedną z podstawowych kwestii, które musi rozstrzygnąć ustawodawca, jest forma regulacji: odrębna ustawa czy przepisy rozproszone w różnych aktach prawnych. Rada Europy i ONZ nie przesądzają, jak powinno to wyglądać. Ważne, by przepisy stanowiły spójną całość. Zdaniem fundacji lepsza byłaby więc odrębna ustawa: jest bardziej czytelna dla adresatów i pozwala na uregulowanie w jednym miejscu także ochrony sygnalistów – niepracowników.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • EWA(2016-09-01 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma kar dla przestepcow , a tepi sie raczej sygnalistow niz ich chroni! - przestepca, majacy pewnosc, ze posiedzi lub zawisnie na szubienicy , nie tak szybko i czesto popelni zbrodnie jaka by nie byla! konsekwentnie zamykac **********

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane