statystyki

TK nie oceni ustawy okołobudżetowej z 2014 r.

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.08.2016, 07:21; Aktualizacja: 31.08.2016, 09:39
Chodzi o uchwalane z inicjatywy Rady Ministrów corocznie, począwszy od 2011 r., ustawy okołobudżetowe

Chodzi o uchwalane z inicjatywy Rady Ministrów corocznie, począwszy od 2011 r., ustawy okołobudżetoweźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Czy można pogodzić z konstytucją praktykę rządu polegającą na wpływaniu na autonomię budżetową takich instytucji jak np. rzecznik praw obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny czy sądy powszechne? Takie pytanie zadał trybunałowi rzecznik praw obywatelskich. Nie otrzyma jednak na nie odpowiedzi. TK ostatnio umorzył bowiem postępowanie w tej sprawie.

Rzecznik praw obywatelskich domagał się zbadania zapisów tzw. ustawy okołobudżetowej z 2014 r., której efektem było m.in. zamrożenie w 2015 r. wynagrodzeń w wymiarze sprawiedliwości. Jak podkreślał, w ustawie o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.) mowa jest wprost o tym, że minister finansów włącza do projektu ustawy budżetowej dochody i wydatki m.in. Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych oraz rzecznika praw obywatelskich. Wszystkie te organy mają autonomię budżetową. W związku z tym doktryna stoi na stanowisku, że ani minister finansów, ani Rada Ministrów nie mogą modyfikować projektowanych przez nie wydatków i dochodów (może to robić tylko Sejm).

Tymczasem, jak zaznaczał rzecznik, autonomia ta od kilku lat jest naruszana przez rząd. Chodzi o uchwalane z inicjatywy Rady Ministrów corocznie, począwszy od 2011 r., ustawy okołobudżetowe. Rzecznik uważał, że stanowi to obejście ustawy o finansach publicznych.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane