statystyki

Sędziowie boją się czystki. Mają powody?

autor: Ewa Szadkowska30.08.2016, 07:40; Aktualizacja: 30.08.2016, 10:49

Nikt w Ministerstwie Sprawiedliwości nie ma zamiaru przeprowadzania – ani wprost, ani pod pozorem reorganizacji – jakiejkolwiek weryfikacji sędziów. Tego typu obawy są bezpodstawne – zapewnił Łukasz Piebiak, wiceszef MS, podczas debaty w redakcji DGP. Jej uczestnicy ostro spierali się o sens planowanej reformy sądownictwa i jej spodziewane konsekwencje.

Reklama


Reklama


Waldemar Żurek, członek Krajowej Rady Sądownictwa, podkreślał, że niepokój środowiska jest uzasadniony; zwłaszcza w kontekście niedawnej decyzji prezydenta o niepowołaniu, i to bez jakiegokolwiek uzasadnienia, 10 sędziów.

– Zaprezentowane zręby reformy przewidują stworzenie urzędu sędziego sądu powszechnego, co może pociągnąć za sobą konieczność wręczenia wszystkim sędziom ponownych nominacji. A co jeśli wówczas dwieście albo tysiąc osób nie zostanie powołanych? Czy to nie będzie właśnie weryfikacja, to praktyka pokaże – tłumaczył sędzia Żurek.

– Nasze obawy wynikają z konkretnych wypowiedzi rządzących i konkretnych działań legislacyjnych. Marzy mi się, by w Polsce skończyło się robienie polityki na sądach. By politycy wszystkich opcji zechcieli wysłuchać tego, co sędziowie mają do powiedzenia – dodawał Arkadiusz Tomczak, członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Jak mówił, m.in. właśnie dlatego sędziowie zdecydowali się zorganizować 3 września nadzwyczajny kongres i zaprosić na niego przedstawicieli władz oraz wszystkich ugrupowań politycznych.

– Oczywiście dyskusja środowiskowa jest cenną rzeczą, ale powstaje wrażenie, także wśród niektórych sędziów, że na siłę tworzy się antyrządowy front, którego forpocztą jest KRS. Bo agenda kongresu jest zestawieniem negatywnych recenzji poszczególnych posunięć rządu – nie krył sceptycyzmu wiceminister Łukasz Piebiak. Zapytał też z ironią, czy organizatorzy wydarzenia przygotowali już uchwały, które mają być przyjęte na kongresie. Wywołał tym oburzenie sędziów Żurka i Tomczaka.

Zarówno przedstawiciel Iustitii, jak i Krajowej Rady Sądownictwa, z rezerwą przyjmowali jednak diagnozę Pawła Dobrowolskiego, eksperta Instytutu Sobieskiego, dotyczącą konieczności zreformowania sądownictwa.

– Każdą władzę obywatele mają prawo rozliczać, bo władza nierozliczana jest tyranią. Epoka PRL skończyła się prawie trzy dekady temu, ale niestety ustrój, jeśli chodzi o władzę sędziowską, pozostał PRL-owski. Po stronie obywateli rodzi to popyt – który politycy doskonale wyczuwają – na rozliczenie – stwierdził Dobrowolski.

Zapis debaty w dzisiejszym dodatku dla prenumeratorów „Prawnik”. 

Prawnicy spierają się o sens planowanej reformy sądownictwa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • prawnik z 15 letnim stażem w zawodzie(2016-08-30 07:53) Odpowiedz 81

  A co się dzieje z tymi etatami sędziowskimi, które są zwalniane i nie zostały dotychczas obsadzone? Skąd to mrożenie etatów? Dlaczego jest ich nieobsadzonych ponad 200, choć ile dokładnie to tylko MS może wiedzieć.

 • Borsuk(2016-08-31 13:46) Odpowiedz 46

  Skoro mają coś no sumieniu to się boją przykładów negatywgo działania sędziów nie trzeba szukać jest ich pełno. I tak nikt ich z tego nie rozliczy przecież wyrok i tak jest w imieniu Rzeczypospolitej a na koniec i tak koledzy po fachu rozpatrza skargę i jak zwykle będzie niezasadna

 • Vox 61(2016-08-31 11:11) Odpowiedz 31

  Ci od reprywatyzacji w Warszawie nie mają co liczyć na litość.

 • w książce pisało(2016-08-31 14:49) Odpowiedz 32

  oczywiście i całkowicie bezzasadna a nawet błędna, naruszająca porządek i wieczny spokój Sądu

 • dezaprobant(2016-09-01 07:38) Odpowiedz 20

  Pan Sędzia Piebiak bredzi, jak Piekarski na mękach. Ciekawe, jak szybko zapomniał, że był sędzią i do tego zajęcia powróci. Każda władza przemija, także, odwołując się do pana Dobrowolskiego władza PiS, którą też, jako obywatele rozliczymy, bo "władza nierozliczana jest tyranią".

 • prawnik - Szczecin(2016-08-30 10:39) Odpowiedz 10

  Do @XER. Dlaczego, to po pierwsze. A po drugie, o jaką debatę chodzi?

 • xer(2016-08-30 10:16) Odpowiedz 10

  Czemu nie można komentować pod relacją z debaty? http://www.prawnik.pl/wiadomosci/sedziowie/artykuly/971266,rozliczanie-sedziow-czy-jest-sie-czego-bac.html

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama