statystyki

Ustawa o rewitalizacji: Papierologia odbudowana. Notariusze żądają zaświadczeń

autor: Tomasz Żółciak17.08.2016, 07:54; Aktualizacja: 17.08.2016, 09:26
Warszawa kamienica

Na obszarach objętych strefą rewitalizacji gmina ma prawo pierwokupu nieruchomościźródło: Agencja Gazeta

Notariusze żądają zaświadczenia, że sprzedawana nieruchomość nie jest objęta procesem rewitalizacji. I to nawet tam, gdzie takich działań się nie planuje.

Znamy już pierwsze efekty obowiązującej od listopada 2015 r. ustawy o rewitalizacji. Nie chodzi wcale o piękniejące kamienice czy skwerki, lecz o kwestię bardziej przyziemną – papierkową robotę. Skarżą się na nią gminy, deweloperzy i osoby planujące sprzedać nieruchomości. Plagą stała się konieczność dostarczania zaświadczeń, w których gminni urzędnicy określą, czy działka lub lokal nie leżą na obszarze, co do którego rada gminy podjęła uchwałę dotyczącą wyznaczenia tam obszaru zdegradowanego, który wymaga rewitalizacji. Bo jeśli tak, to gmina z czasem zorganizuje na takim terenie Specjalną Strefę Rewitalizacji, w ramach której może ustanowić na swoją rzecz prawo pierwokupu wszystkich położonych tam nieruchomości (gruntowych i lokalowych). Wszystko po to, by przywrócenie danego fragmentu miasta do życia odbyło się sprawnie.

W piśmie skierowanym do samorządów Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) zwraca uwagę, że w związku z nowymi przepisami notariusze zaczęli żądać odpowiednich zaświadczeń od gmin przy każdej transakcji przeniesienia własności nieruchomości. Zaświadczenie ma potwierdzić, że obszar nie jest objęty strefą rewitalizacji i w związku z tym gmina nie ma prawa odkupić lokalu jako pierwsza. I to nawet jeśli mowa o nowym osiedlu szykowanym do sprzedaży. „W przypadku masowos´ci obrotu, jakim charakteryzuje sie? rynek nowych mieszkan´, ale i pozostałych nieruchomości, dostarczanie odpowiednich zas´wiadczen´ jest bardzo kłopotliwe dla gmin oraz samych sprzedaja?cych” – ocenia PZFD.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • izy(2018-02-08 07:53) Zgłoś naruszenie 60

    Komuna w tym kraju jest straszna. Prawo własności nie istnieje o wszystkim decyduje opiekun. Traktują nas jak bydło hodowlane które nie umie myśleć samemu.

    Odpowiedz
  • Wilus(2016-08-24 21:35) Zgłoś naruszenie 30

    Jesli gmina nie ma ksiegi wieczystej i Skarb Panstwa rowniez to jak moga byc paserami w sprzedazy nieruchomosci spadkobiercow po Rodzicach? Wreszcie trzeba oczyscic podstawy nielegalnych sprzedazy skoro sa niezbite dokumenty ze samorzady powstale w 1991 (ustawa p samorzadach) dokonaly grabiezy na Polakach. Szczegolnie dokonano tego w podlaskim.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane