statystyki

Zamówienia publiczne: Sąd musi szukać podstawy dla ochrony powoda

autor: Anna Popowicz-Pazdej17.08.2016, 07:32; Aktualizacja: 17.08.2016, 09:17
pieniądze

Istotne jest także, aby wzbogacenie inwestora i zubożenie po stronie podwykonawcy były ze sobą w związku, i to bezpośrednimźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy w uchwale z 17 lutego 2016 r. (III CZP 108/15) poruszył bardzo istotny wątek możliwości dochodzenia przez podwykonawców od inwestora wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Jest to możliwe, gdy umowa podwykonawcy z wykonawcą okaże się nieważna. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi z dwóch powodów. Wtedy, kiedy między tymi podmiotami nie zawarto w ogóle umowy o roboty budowlane w formie pisemnej bądź gdy pojawią się roboty dodatkowe, których żadna pisemna umowa nie uwzględnia.

Zasadniczo umowa o roboty budowlane nie musi być zawarta w formie pisemnej: w przypadku zawarcia jej w formie ustnej istnieje bowiem możliwość udowodnienia jej istnienia choćby przez powołanie na tę okoliczność świadków czy też przesłuchanie stron. Problem jednak pojawia się w sytuacji, w której podwykonawca zwraca się z roszczeniem bezpośrednio do inwestora, na zasadach jego solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą, na mocy art. 6471 kodeksu cywilnego. W takiej sytuacji przepisy przewidują bowiem wymóg formy pisemnej umowy podwykonawcy z wykonawcą – pod rygorem jej nieważności.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane